Práca v Anglicku: Au – pair

O au – pair pobytoch sa popísalo a pohovorilo naozaj veľa. Skúsenosti, názory, postrehy sa rôznia. Všetky sa dajú zhrnúť jednoducho. Au – pair girl v preklade znamená „dievča prijaté do rodiny“. Veľa teda závisí od vašej schopnosti zžiť sa s novým prostredím, všetko závisí od ľudí ku ktorým sa dostanete.

Táto práca v Anglicku zahŕňa starostlivosť o deti a ľahšie domáce práce. Čaká vás žehlenie, pranie, upratovanie, príprava jednoduchého jedla. Au – pair musí väčšinou zvládnuť rôzne vekové kategórie od dojčiat až po školopovinných. Očakáva sa pomoc pri domácich úlohách, odprevádzanie do školy a na krúžky, prechádzky… Ak máte na starosti drobca, určite budete venovať veľa času hrám, ktoré rozvinú jeho schopnosti a pripravia ho na školu.

Rodina si málokedy najíma au – pair k jedináčikovi. Denný program si budete musieť rozvrhnúť a naplánovať medzi dve alebo viac detí. Pracovať budete zväčša päť dní v týždni, dva dni musia byť voľné. Aspoň raz mesačne je to nedeľa. Náplň práce au – pair zahŕňa aj príležitostný baby – sitting po večeroch.

Ako au – pair musíte dostať vreckové minimálne 55 libier týždenne /v Londýne môžete mať aj o polovicu viac/. Rodina vám poskytuje ubytovanie a stravu zdarma. Vyberte si ponuku, kde vám garantujú samostatnú izbu s vlastnou kúpeľnou.

Popri práci au – pair sa môžete venovať kurzom angličtiny. Je povinnosťou zamestnávateľa v umožniť vám to. Hľadajte si jazykový kurz alebo školu, kde vám vydajú oficiálny certifikát o ukončení. Rodina vám môže vyjadriť priazeň aj tým, že zaplatí časť alebo celý poplatok za kurz.

Au – pair si z vlastného vrecka hradí aj cestovné náklady do Anglicka a zdravotné poistenie na Slovensku. Zanedbateľné nie sú ani výdavky spojené s dopravou po meste. Podobné, ale lepšie platené práce sú nannychildminder. Vyžadujú si však väčšie skúsenosti a jedná sa o trvalý pracovný pomer s pracovnou zmluvou.

Ak chcete pracovať ako au – pair, je dobré osloviť špecializované agentúry. Ostanú s vami v kontakte a budete sa môcť na nich obrátiť. V prípade veľkých ťažkostí zabezpečia náhradnú rodinu. Pomôžu vám tiež s dohodou, ktorú uzavriete s rodinou, aby ste sa neocitli v pozícii slúžky. Vyžadujú aspoň mierne pokročilú angličtinu. Dievčatá musia byť zdravé, slobodné a bezdetné.

Spôsob výchovy v Anglicku je omnoho liberálnejší ako u nás. Slovenskú au – pair môžu prekvapiť niektoré črty správania u detí. Aj v útlom veku si deti presadzujú svoj názor a sú k tomu aj vedené. Ako au – pair by sa mala prispôsobiť týmto trendom, ale zároveň si zachovať určitý rešpekt a úctu. Deti pri sebe potrebujú vyrovnaného uvoľneného človeka, v ktorom majú istotu.

Au – pair sa hodí najmä pre dievčatá s príjemným vyžarovaním. Potrebujete naozaj úprimným vzťahom k deťom. Samozrejme, treba sa vedieť prispôsobiť aj novému domácemu prostrediu. Mnoho dievčat sa rozhodlo pre prácu v Anglicku na pozícii au – pair a vydržalo takto pracovať niekoľko rokov. Au – pair je veľakrát aj odrazovým mostíkom k iným druhom práce v Anglicku.

Napísala MH

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)