Angličania a život v Anglicku

Je dôležité uvedomiť si, že Angličania sú zvyknutí na cudzincov. Tolerujú jazykové nedostatky a vo väčšine prípadov sa nestretnete negatívnym správaním. Dosť striktne oddeľujú súkromné od pracovného. Môže vás prekvapiť ich trochu neosobná zdvorilosť. Nedajte sa tým rozhádzať. Prácu v Anglicku ste získali, pretože si vás zamestnávateľ vybral spomedzi mnohých uchádzačov. Znamená to, že dôveruje vašim schopnostiam a ste pre neho dobrou investíciou.

Ich rešpekt si získate dobre vykonanou prácou, ochotou, úsmevom, profesionalitou. Veľmi si vážia, ak sa niekto pokúša zlepšovať svoju angličtinu viac, ako je nevyhnutné pre jeho prácu v Anglicku. Stúpnete v ich očiach, ak sa napríklad zapíšete na jazykový kurz. Záujem o jazyk je signálom, že danú krajinu nechcete len využiť vo svoj finančný prospech, ale máte chuť bližšie spoznať ich kultúru a mentalitu.

Práca v Anglicku je krásna v tom, že prináša stretnutia s ľuďmi z mnohých kútov sveta. Najmä vo veľkých mestách je mix národností. V Londýne sa niekedy opýtate, či ste ešte stále v Anglicku.

Potraviny sú v pomere k platom smiešne lacné. Nájdete niekoľko známych a zopár nových potravinových reťazcov. Práca v Anglicku vám prinesie aj zmenu jedálnička. Budete si zvykať na celkom iný druh chleba pripomínajúci sendvič či odlišné mäsové výrobky. Z mäsa sa konzumuje najmä hovädzina, kuracina a jahňacina. Samozrejme nenájdete bryndzu, tvaroh, kyslú kapustu a ani naše tradičné syry. Ale zúfať si nemusíte. Keď bude najhoršie, zachránia vás poľské obchody. Pre Poliakov je práca v Anglicku takým malým pokusom o kolonizáciu.

V každom väčšom supermarkete sa vás pri platbe kartou z anglického účtu opýtajú, či požadujete „cashback“. Znamená to hotovosť, ktorú vám hneď vyplatia a stiahnu z účtu. Praktická služba, ktorá vás odbremení od malých výberov z bankomatu.

Angličania sú špecialisti na malé obchodíky. Ak máte fajnový jazýček, navštívte tzv. groceries. Nájdete tu obrovské spektrum rozličných tradičných pochutín. Od kondenzovaného ovocia, cez zaváraniny, upravenú zeleninu, kvalitné syry, rôzne mäsové výrobky, bylinky, čaje, kávu…. Všetko zabalené v staroanglickom štýle. Ceny sú primerané kvalite. Mnohé výrobky sú domáce. Nie jednému sa už stalo, že práca v Anglicku priniesla zopár kíl navyše.

Pre dievčatá a ženy nie je nič krajšie ako obchodíky s ručne vyrábanými drobnosťami. Dostanete tu kúpiť napríklad voňavé mydielka upravené ako malé umelecké diela. Originálnym darčekom sú rôzne vyšívané, pletené a háčkované bytové doplnky – všetko veľmi tradičné a vkusné. Práca v Anglicku môže mať aj estetický nádych.

Aby vám nebolo smutno za domovom, môžete sa skontaktovať s niektorou z mnohých slovenských komunít v Anglicku. Okrem priateľskej podpory poskytujú aj poradenstvo a pomoc v ťažkých situáciách. Práca v Anglicku je však bezpečná. Ak už raz šťastne dorazíte na miesto určenia a dokážete plniť pracovné úlohy, nič hrozné by sa vám stať nemalo.

Napísala MH

Komentáre k článku: Angličania a život v Anglicku

  1. zana 6. novembra 2011

    presne taketo nieco som potrebovala precitat:))mam 15 rocne dcery a som dva mesiace rozvedena.chceme zacat novy zivot prave v anglicku-deti do skoly a ja pracovat.samozrejme mam obavy,ale velmi to chceme vyskusat…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)