Ako si hľadať prácu v Anglicku

Nájsť prácu v Anglicku si môžete z domu alebo priamo na mieste. Druhý spôsob je riskantný. Preto odporúčam ušetriť si sklamanie i peniaze a spoľahnúť sa na pracovnú agentúru.

Pracovnú agentúru môžete osloviť cez portály s ponukami práce (profesia, pracujvzahranici, pracavanglicku a pod.) Pripravte si svoj profesijný životopis v angličtine – vzory sú tiež dostupné na internete. Ak si na to netrúfate, dajte ho vyhotoviť prekladateľovi. A nezabudnite na fotku. S úsmevom. Veľká časť vášho úspechu pri hľadaní práce v Anglicku (a v zahraničí všeobecne) závisí od spôsobu, ako jednáte s ľuďmi. Úsmev je základnou zbraňou, bez ktorej svoju bitku nevyhráte. Keďže Angličania bývajú menej osobní, náš slovanský temperament a úprimnosť ich dokáže odzbrojiť. Pre akúkoľvek prácu v Anglicku je úsmev prvým predpokladom na úspech.

Pracovná agentúra a hľadanie práce v Anglicku

Nájsť správnu pracovnú agentúru nemusí byť jednoduché, pozor na podvodníkov! Určite sa vyhýbajte inzerátom, ktoré sľubujú podozrivo veľké zárobky pre veľké skupiny ľudí. Uchádzači o prácu v Anglicku sú často umiestňovaní individuálne. Dievčatá by nemali reagovať na ponuky typu „práca v Anglicku – len pre ženy“. (Výnimkou sú v opatrovateľské domy, alebo rodiny, kde sú klientmi staršie dámy či deti).

Ak si vyberáte pracovnú agentúru, nerozhodujte sa len na základe jedinej ponuky. Sledujte prácu agentúry dlhší čas. Preverte si ju aj cez obchodný register. Spoľahlivá pracovná agentúra vám navrhne osobné stretnutie. Preberú s vami vaše požiadavky a svoje možnosti. Na pohovore presne vyjadrite, ako si predstavujete prácu v Anglicku. Sledujte, či je zo strany agentúry snaha prispôsobiť sa vám. Niekedy otestujú, či vaša angličtina postačuje pre prácu v Anglicku.

Poplatky za sprostredkovanie sa pohybujú od 200 do 300 euro. Určite nič neplaťte, kým nedostanete zmluvu, prípadne aj zápisnicu o pohovore. Prácu v Anglicku sú schopní nájsť v priebehu 6 – 8 týždňov. Ak chcete pracovať s kamarátom na jednom mieste, môže to trvať trochu dlhšie.

Na pohovore jasne vyjadrite, čo požadujete. Ujasnite si či chcete ísť do veľkého, alebo malého mesta. Ak nie ste veľkomestský typ, budete sa na vidieku cítiť lepšie. Na druhej strane prídete o niektoré výhody. Vidiek, alebo malé mestečko môže byť konzervatívnejšie. Je tu menej cudzincov, s ktorými sa môžete cítiť na jednej lodi. Tiež menej možností zabaviť sa alebo kultúrne sa vyžiť. Ak je vašou túžbou venovať sa angličtine, kvalitný jazykový kurz môže byť problém. V malom meste sa ale nemáte kde stratiť. Rýchlo si zvyknete.

Snáď najdôležitejšou otázkou je, o aký druh práce v Anglicku sa zaujímate. Dôležité je vedieť, ako dlho plánujete pracovať v Anglicku. Minimálna dĺžka pracovného kontraktu, ktorý podpíšete je šesť mesiacov, len zriedkavo menej. Najnovšie požadujú opatrovateľské domy úväzok nie kratší ako jeden rok. Podmienkam pre prácu v Anglicku v jednotlivých odvetviach sa budeme venovať v ďalšom texte.

Po celý čas majte na mysli, že v agentúre nie ste na pracovnom pohovore. Ste platiacim klientom. Za svoje peniaze môžete očakávať ústretovosť, trpezlivosť a diskusiu. Pokojne argumentujte, ale nechajte si aj poradiť. Pracovná agentúra sa v tomto momente stáva vašim partnerom, s ktorým sa uchádzate o prácu v Anglicku. Vyberte si podľa svojho gusta.

Informujte sa, či budete mať pracovnú zmluvu vo vrecku už pred vycestovaním, alebo sa musíte spoľahnúť na férové jednanie zamestnávateľa.

Pohovor je nezáväzný, pokiaľ nič nepodpíšete. Ak sa cítite neistí, alebo sa vám niečo nezdá, vyžiadajte si viac času na rozmyslenie.

Pracovné pohovory

Ak už máte podpísanú zmluvu a zaplatené poplatky, pracovná agentúra vám začne vyberať ponuky. Teraz nastane čas, kedy prídu dôležité pohovory s anglickými zamestnávateľmi. Uvoľnite sa, dýchajte a myslite pozitívne. Dobre ste sa pripravili. Túto výzvu určite zvládnete. Ak sa neuchádzate o vysokokvalifikovanú prácu, nevyžaduje sa brilantná angličtina. Snažte sa rozprávať jednoducho. Nezapleťte sa do dlhých viet. Hovorte pomaly, nechcite oslniť. Na to bude ešte času dosť. Používajte zvraty a slová, ktoré máte zautomatizované. Ak neporozumiete otázke, alebo stratíte niť, pokojne požiadajte o zopakovanie. Angličania hovoria rýchlo a technika môže skresliť výslovnosť. Ideálne je všetko si dopredu nacvičiť. Poproste napríklad svojho lektora.

Čoraz častejšie sa pri interview používa webkamera. Pripravte sa aj na túto možnosť. Naštudujte si niečo o neverbálnych prejavoch. Usmievajte sa, buďte uvoľnení, aby ste prácu v Anglicku mali definitívne vo vrecku. A ak prvý pokus nevyjde, tešte sa na ďalší.

Nezabudnite, všetko, čo robíte pre svoju prácu v Anglicku dokazuje, že ste talentovaní a ambiciózni. Preto jediná vaša možnosť je – USPIEŤ. Myslite na to každý deň a nezabudnite si túto vetu preložiť.

Napísala MH

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)