Na faktúru alebo bez papiera?

Každý človek, či už z pozície predávajúceho alebo kupujúceho, chce minimalizovať svoje finančné výdavky, maximalizovať svoje príjmy a nemieni dávať štátu viac, než je nutné. Z toho dôvodu je možné stretnúť sa v praxi s tým, že obchodovanie s tovarom, výrobkami a službami sa realizuje bez dokladu. To znamená bez faktúry alebo pokladničného bloku. Každý vie, že ide o protizákonnú činnosť. Aké dôvody vedú ľudí k tomu, aby týmto spôsobom obchádzali zákony?

Človek ako obyčajný zákazník má k tomu jednoduchý dôvod – nižšiu cenu. Ak je ochotný kúpiť tovar bez odpovedajúceho dokladu, predávajúci je ochotný znížiť cenu. Pritom nejde o pár eur, ale o sumu, ktorej výška je hodná uváženia. Ľudia chcú predovšetkým ušetriť, takže sa vidinou nižšej ceny dajú ľahko zlákať.

Pre podnikateľa sú dôvodom na takúto činnosť finančné výhody, predovšetkým nepriznaný príjem a úspora na daniach.

Najjednoduchšie a najvýhodnejšie pre podnikateľa je bez dokladu poskytovať služby. Vtedy neexistuje žiadny doklad, že služba bola poskytnutá a keďže peniaze idú „z rúčky do rúčky“, jedná sa o jeho čistý príjem nezdanený daňou z príjmu.

Pri tovare a výrobkoch je to už zložitejšie, pretože jestvujú doklady napríklad o nákupe tovaru, materiálu a iné. Šikovná účtovníčka si s tým však vie poradiť. Tovar sa potom predáva zväčša za cenu zníženú o daň z pridanej hodnoty. Obe strany tak získajú a jediný, kto tratí je štát.

Avšak okrem výhod existujú vážne riziká, ktoré môžu obom stranám takéhoto obchodného vzťahu prinajmenšom skomplikovať život.

Pre obyčajného zákazníka je riziko zákonného postihu prakticky nulové. Príde, kúpi, odíde a to všetko dokonale anonymne. Riziká pre neho však vyvstávajú v situácii, keď potrebuje nakúpený tovar, výrobok, či službu reklamovať. Bez dokladu nemusí predajca reklamáciu akceptovať a zákazník nemá ako vymáhať svoje práva. A tak sa môže stať, že zákazník musí investovať ďalšie peniaze, aby dosiahol nápravu (napríklad nekvalitne vykonaných murárskych prác). V konečnom dôsledku neušetrí, ale prerobí.

Ešte horšia situácia nastane, keď vysvitne, že zo strany predávajúceho šlo o podvod. Napríklad obchodník tovar predával s tým, že ide o prvotriednu značku a zákazník neskoro zistí, že ide o nekvalitnú napodobeninu. Bez dokladu ako dôkazu kúpy sa nemá ako brániť.

Čo sa týka podnikateľa, jemu hrozia predovšetkým zákonné postihy. Kontroly zo strany štátu už vedia čo hľadať a ak na jeho daňové úniky prídu, vyčíslia mu veľké peňažné pokuty a v mimoriadnych prípadoch mu hrozí i väzenie. Taktiež tu pre neho existuje i riziko, že ho niekto udá.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Na faktúru alebo bez papiera?

  1. fiko 25. februára 2010

    Keby štát tak strašne nezdieral, nemuseli by sa tako živnostnici spravat!

  2. fiko 25. februára 2010

    A ozaj a preco sa musia platit odvody take vysoke aj ked niekedy nezarobim ani minimalnu mzdu?

  3. marek 4. mája 2015

    hladam si pracu bez papierov a nemozem zohnat prosim vsa daj mi vediet dakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)