Oble─Źenie

Oble─Źenie je pri z├şskavan├ş pr├íce jednou z najd├┤le┼żitej┼í├şch vec├ş. Viem, pr├ívom namietnete, ┼że oblek, ─Źi kost├Żm s├║ len vec na vyvolanie ur─Źit├ęho dojmu a ┼że u niekoho popieraj├║ jeho „prirodzenos┼ą“. ├üno. Oble─Źenie a hlavne pracovn├ę oble─Źenie v┼íak m├í in├║ funkciu. V pr├íci nie ste len sami za seba. Ste s├║─Źas┼ąou firmy, ktor├í sa spravidla sna┼ż├ş vytvori┼ą na z├íkazn├şkov a verejnos┼ą ─Źo najlep┼í├ş dojem. Mnoho v├Ą─Ź┼í├şch firiem m├í takzvan├║ firemn├║ kult├║ru – p├şsan├ę odpor├║─Źania, kedy a ak├ę oble─Źenie (okrem in├ęho) m├í ma┼ą pracovn├şk na sebe.

Oble─Źenie a prv├Ż dojem

Mo┼żno namietnete, ┼że posudzova┼ą niekoho na z├íklade prv├ęho dojmu je povrchn├ę. To je pravda. Ale v┼żite sa do situ├ície, ┼że ste majite─ż firmy a pr├íve v├ím na dvere zaklopal z├íujemca o pr├ícu. Ni─Ź o ┼łom neviete. M├í v┼íak na sebe elegantn├ę oble─Źenie, p├┤sob├ş d├┤stojne. Prv├Ż dojem je v├Żborn├Ż. A tak trocha aj pr├ívom. Ak ─Źlovek vie, ak├ę oble─Źenie je vhodn├ę, asi vie. E┼íte s├şce nevieme ve─ża, ale ochotne si tak├ęho ─Źloveka vypo─Źujeme.

Naproti tomu ak sa na pracovn├║ poz├şciu prihl├ísi ─Źlovek zanedban├Ż a nevhodne oble─Źen├Ż, str├íca body. Pre─Źo je tak zle oble─Źen├Ż? Nevie sa prisp├┤sobi┼ą? M├┤┼żu s n├şm by┼ą probl├ęmy. ─îo ak je to nejak├Ż sociopat? A u┼ż sa na┼ł d├şvate cez prsty. Len pre tak├║ mali─Źkos┼ą, ako odev.

Oble─Źenie prezentuje a reprezentuje

┼áaty s├║ vonkaj┼í├şm znakom, ak├Żm p├┤sob├şme na druh├Żch. Je to sign├íl, ktor├Ż vysielame okoliu, je to komunik├ícia. Iste ste si u┼ż v┼íimli, ┼że oble─Źenie r├┤znych ─żud├ş sa hodne l├ş┼íi.

─î├şm ni┼ż┼íia kvalifik├ícia, t├Żm hor┼íie sa ─żudia zvykn├║ oblieka┼ą. Smetiar, kop├í─Ź, robotn├şk – to v┼íetko s├║ profesie, pri ktor├Żch na oble─Źen├ş v├┤bec nez├íle┼ż├ş. Aj preto, ┼że sa pracuje v zne─Źistenom prostred├ş. Bolo by ┼íkoda za┼ípini┼ą pr├şli┼í kvalitn├ę ┼íaty. Preto sa pou┼ż├şvaj├║ r├┤zne ┼ípeci├ílne pracovn├ę odevy, mont├ęrky. Podobn├║ „uniformu“ maj├║ aj ostatn├ę profesie, aj ke─Ć oble─Źenie je in├ę. Lek├íri, ─Źi vedci maj├║ biele pl├í┼íte. Treb├írs v bankovn├şctve, na mana┼ż├ęrskych poz├şci├ích, ─Źi v pois┼ąovn├şctve je zvykom nosi┼ą ┼íaty ako s├║ obleky, kost├Żmy. V┼íeobecne sa d├í poveda┼ą, ┼że ─Ź├şm viac je ─Źlovek „na o─Źiach“ z├íkazn├şkov, t├Żm viac mus├ş dba┼ą o oble─Źenie. V praxi plat├ş, ┼że ─Ź├şm je pracovn├í poz├şcia vy┼í┼íia, t├Żm pr├şsnej┼íie pravidl├í platia pri obliekan├ş.

Oblek, ─Źi kost├Żm sa pova┼żuje za d├┤stojn├ę a klasick├ę oble─Źenie. Symbolizuje seri├│znos┼ą, d├┤stojnos┼ą, eleganciu. Ak sa v├ím predstav├ş takto oble─Źen├Ż pr├ívnik, budete mu d├┤verova┼ą. T├Żm pren├í┼ía d├┤veru aj na pr├ívnick├║ firmu, ktor├║ reprezentuje svoj├şm prejavom. Oble─Źenie teda pom├┤┼że prezentova┼ą pr├şslu┼ínos┼ą k ur─Źitej komunite. ┼áaty s├║ preto tak d├┤le┼żit├ę. Zn├íme pr├şslovie „┼íaty robia ─Źloveka“ plat├ş st├íle.

Oble─Źenie ur─Źuje na┼íe spr├ívanie

Je tu aj opa─Źn├ę h─żadisko. Prax uk├ízala, ┼że v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş dok├í┼że nevedomky zmeni┼ą svoje spr├ívanie na z├íklade toho, v ─Źom s├║ oble─Źen├ş. Ak m├íte na sebe oblek, z ni─Źoho ni─Ź sa v─Ćaka nemu zmen├ş va┼íe spr├ívanie. Zmen├şte pohyby, spr├ívate sa inak. T├║to vlastnos┼ą oble─Źenia m├┤┼żete vyu┼żi┼ą aj pri h─żadan├ş pr├íce. Ak na pohovor pr├şdete v dobrom obleku, nielen ┼że to posiln├ş va┼íe sebavedomie, ale pom├┤┼że v├ím to aj lep┼íie p├┤sobi┼ą na okolie.

Koment├íre k ─Źl├ínku: Oble─Źenie

 1. dana 6. j├║na 2012

  Dobry vecer.
  Chcela by som sa opytat, ci moze zamestnavatel po pol rocnom pracovnom pomere ustne po veducom kancelarie oznamit svojim zamestnancom, ze od druheho dna maju chodit v kostymoch a oblekoch. Pracovny odev nie je zakombinovany ani do pracovnej zmluvy, ani nie je ziadna interna smernica, ktora by to prikazovala. A samozrejme o ziadnom prispevku na reprezentativne oblecenie sa nediskutuje, proste sa tak maju obliekat a hotovo. Este chcem zdoraznit, ze sa jedna o cisto administrativnu cinnost v kancelarii bez akehokolvek kontaktu s klientmi.
  Dakujem.

 2. Miro Vesel├Ż 6. j├║na 2012

  dana to by mal zodopoveda┼ą pr├ívnik, ale v pr├şpade, ┼że nepracujete v poz├şci├ích, kde je reprezentat├şvne oble─Źenie predpokladan├ę (mana┼ż├ęri, kontakt s klientom) tak by som ur─Źite otvoril ot├ízku nech na tak├ę pracovn├ę oble─Źenie zamestn├ívate─ż prispeje. Keby chcel, aby ste v┼íetci nosili mont├ęrky ─Źervenej farby, tak v├ím ich asi tie┼ż dod├í. Na vy┼í┼í├şch poz├şci├ích (mana┼ż├ęri) sa u┼ż oble─Źenie predpoklad├í. Ale aj tam m├┤┼że by┼ą v lep┼í├şch firm├ích pr├şplatok pr├íve na ten ├║─Źel. Potom ale mus├ş by┼ą oble─Źenie zaopatren├ę firemn├Żm logom, alebo inak ozna─Źen├ę a to zas nie je pr├íve reprezenta─Źn├ę…

 3. eva 9. decembra 2016

  …pros├şm, opravte text…“sne┼ż├ş“ – asi na „sna┼ż├ş“
  :-)

  Oble─Źenie

  Oble─Źenie je pri z├şskavan├ş pr├íce jednou z najd├┤le┼żitej┼í├şch vec├ş. Viem, pr├ívom namietnete, ┼że oblek, ─Źi kost├Żm s├║ len vec na vyvolanie ur─Źit├ęho dojmu a ┼że u niekoho popieraj├║ jeho „prirodzenos┼ą“. ├üno. Oble─Źenie a hlavne pracovn├ę oble─Źenie v┼íak m├í in├║ funkciu. V pr├íci nie ste len sami za seba. Ste s├║─Źas┼ąou firmy, ktor├í sa spravidla ***sne┼ż├ş*** vytvori┼ą na z├íkazn├şkov a verejnos┼ą ─Źo najlep┼í├ş dojem.

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: