Matersk├ę

Matersk├ę je d├ívkou nemocensk├ęho poistenia a poskytuje sa z d├┤vodu tehotenstva a starostlivosti o naroden├ę die┼ąa.

N├írok na matersk├ę m├í:

a) zamestnanec

b) povinne nemocensky poistená SZČO

c) dobrovo─żne nemocensky poisten├í osoba

d) fyzick├í osoba po skon─Źen├ş nemocensk├ęho poistenia ak:

– jej vznikol n├írok na matersk├ę po─Źas trvania n├íroku na nemocensk├║ d├ívku

– sa nach├ídza v ochrannej lehote

Ochrann├í lehota je 42 dn├ş po z├íniku nemocensk├ęho poistenia. V pr├şpade ak ┼żene zaniklo nemocensk├ę poistenie po─Źas tehotenstva, ochrann├í lehota je 6 mesiacov.

─Äal┼íou podmienkou na uplatnenie si n├íroku na matersk├ę je, aby poistenky┼ła (poistenec) bola v posledn├Żch dvoch rokoch pred p├┤rodom (pred prevzat├şm die┼ąa┼ąa do starostlivosti) nemocensky poisten├í najmenej 270 dn├ş. Do obdobia 270 dn├ş sa zapo─Ź├ştava aj obdobie preru┼íenia nemocensk├ęho poistenia z d├┤vodu ─Źerpania rodi─Źovskej dovolenky. Z toho vypl├Żva, ┼że pri re┼ąazov├Żch p├┤rodoch m├í ┼żena, po splnen├ş ostatn├Żch podmienok, v s├║vislosti s p├┤rodom a starostlivos┼ąou o ─Ćal┼íie die┼ąa op├Ą┼ą n├írok na matersk├ę.

Poistenkyni vznik├í n├írok na matersk├ę od za─Źiatku ┼íiesteho t├Ż┼żd┼ła pred o─Źak├ívan├Żch d┼łom p├┤rodu, najsk├┤r v┼íak od za─Źiatku ├┤smeho t├Ż┼żd┼ła a ak porodila sk├┤r, tak odo d┼ła p├┤rodu. In├Ż poistenec (otec die┼ąa┼ąa, man┼żel matky, fyzick├í osoba nahr├ídzaj├║ca starostlivos┼ą rodi─Źov…) m├í n├írok na matersk├ę odo d┼ła prevzatia die┼ąa┼ąa do starostlivosti.

N├írok na matersk├ę zanik├í ┼żene, ktor├í porodila a star├í sa o die┼ąa, po uplynut├ş 28 t├Ż┼żd┼ła od vzniku n├íroku na matersk├ę (po uplynut├ş 37 t├Ż┼żd┼ła, ak sa star├í o dve alebo viac det├ş alebo ide o osamel├║ matku). In├ęmu poistencovi zanik├í n├írok na matersk├ę po uplynut├ş 22 t├Ż┼żd┼ła od vzniku n├íroku, najdlh┼íie do dov┼Ľ┼íenia 8 mesiacov veku die┼ąa┼ąa.

N├írok na matersk├ę je potrebn├ę si uplatni┼ą v pr├şslu┼ínej pobo─Źke Soci├ílnej pois┼ąovne. K tomu je nutn├ę vyplni┼ą ÔÇ×┼Żiados┼ą o matersk├ęÔÇť, ktor├║ potvrd├ş lek├ír (gynekol├│g) a uvedie tam d├ítum n├ístupu na matersk├║ dovolenku.

V├Ż┼íka matersk├ęho je od prv├ęho d┼ła 55 % denn├ęho vymeriavacieho z├íkladu (pr├şp. pravdepodobn├ęho DVZ). Denn├Ż vymeriavac├ş z├íklad je podiel s├║─Źtu vymeriavac├şch z├íkladov, z ktor├Żch poistenec zaplatil poistn├ę na nemocensk├ę poistenie v rozhoduj├║com obdob├ş (spravidla kalend├írny rok predch├ídzaj├║ci roku, kedy vznikol n├írok na matersk├ę) a po─Źtu dn├ş rozhoduj├║ceho obdobia (bli┼ż┼íie Z├íkon o soci├ílnom poisten├ş). Ak je v├Ż┼íka matersk├ęho ni┼ż┼íia ne┼ż v├Ż┼íka rodi─Źovsk├ęho pr├şspevku, m├í rodi─Ź n├írok na doplatok rozdielu v podobe rodi─Źovsk├ęho pr├şspevku.

Matersk├ę sa poskytuje za kalend├írne dni len jedn├ęmu poistencovi a vypl├íca sa mesa─Źne pozadu.

Nap├şsala MonYenn (2009)

Koment├íre k ─Źl├ínku: Matersk├ę

  1. Anna 30. okt├│bra 2013

    Zdrav├şm

    M├ím ot├ízku: Moja dc├ęra je SZ─îO moment├ílne na materskej. Chcela by ale nast├║pi┼ą a ├şs┼ą pracova┼ą. Ja som moment├ílne bez pr├íce a dos┼ą ┼ąa┼żko sa mi h─żad├í v mojom veku. Ako je to s opatrovan├şm die┼ąa┼ąa-vnu─Źky( m├í 4 mesiace), keby som ostala pri nej ja? Pri┼íla by dc├ęra o ten pr├şspevok od ┼ít├ítu?

Pridajte komentár:

Nap├ş┼íte v├í┼í koment├ír k ─Źl├ínku...

Vypl┼łte e┼íte: