Strach zo zmeny kariéry

Neraz sa stretnete s tým, že cítite, že vás vaša práca už nenapĺňa. Že robíte od rána do večera, nebaví vás to a ani peňazí akosi nepribúda. Potom vás možno napadne myšlienka, že by ste mohli zmeniť prácu. Že v inej firme, v inej profesii, alebo v podnikaní by ste asi boli šťastnejší. Práca by vás bavila viac.

Susedovie tráva a vaša kariéra

V prvom rade sa skúste triezvo zamyslieť nad tým, ži by prípadná zmena práce pre vás naozaj bola výhodnejšia. Iste, dopredu to neodhadnete. Ale zamyslite sa aspoň nad tým, či nejde len o jav susedovej zelenej trávy. Veci z diaľky vyzerajú lepšie, ako keď sú vaše. Môže sa stať, že práca pre inú firmu nie je vôbec odlišná od tej, ktorú máte teraz. Možno je to prašť ako uhoď.

Pocit, že inde sú veci lepšie je prirodzený a je dobré nenechať sa ním zmámiť. Ak máte pocit, že zmena kariéry by vám prospela, zmeňte ju. Ale len v prípade, že to má reálnu šancu priniesť serióznu zmenu. Nie malé rozdiely.

V prípade že zmena práce či kariéry má priniesť len kozmetické zmeny, je to na zváženie. Niekedy je výhodnejšie budovať kariéru dlhší čas na jednom mieste, ako inde začať odznova. Pokiaľ to však vyzerá tak, že kariéra sa nemení, potom začnite plánovať zmenu.

Povedali sme si teda, že je prirodzené, ak pri zmene kariéry máme pocit, že inde to bude lepšie. Láka nás to, láka nás že to bude lepšie. Proti tomuto pocitu je v hre protitlak a to:

Strach zo zmeny je aj strachom zo straty

Málokto má naozaj rád zmeny. Ani zmeny v kariére nie sú výnimkou. Máme zakódované v povahe, že radšej budeme zotrvávať pri tom čo už poznáme, ako by sme šli do zmeny.

Tu úzko súvisí so strachom zo straty. Je ľudské, že sa nechceme vzdávať ničoho, čo máme. Nejedná sa len o majetok, ale aj o návyky, bývanie, zamestnanie, prácu, kariéru. To čo už máme si chceme strážiť a ponechať. Avšak – a to je problém – kým sa nezbavíte starých vecí, nemáte kam dať nové.

 • Máte plný šatník vecí a pritom si nemáte čo obliecť. Nedokážete však zároveň nič z toho čo máte, vyhodiť.
 • Máte kariéru a prácu, kde vám platia zle. Bojíte sa však odísť.

Je to strach, že ak stratíte to čo máte, nezostane vám nič. Tento strach súvisí so zónou pohodlia a malou predstavivosťou. Tiež s tým, že chceme mať okamžité výsledky.

Ak uvoľníte miesto a zbavíte sa starého haraburdia v byte, získate odrazu svieži priestranný byt. Časom sa vám zas zaplní- novými, peknými vecami. Predstavte si seba o rok. Máte dve možnosti.

 1. Mať zas svoj byt plný starého haraburdia a šatstva.
 2. Mať moderne a účelne vybavený byt novými vecami.

Ktorá varianta by sa vám viac páčila? Ak tá druhá, tak musíte najskôr byt vypratať. To isté sa týka práce a kariéry.

 1. Chcete byť o rok tam, kde ste dnes? Možno s malým zlepšením?
 2. Chcete byť inde?

Toto už je zložitejšia situácia. Musíme počítať s vyššou mierou neistoty. Tu nejde len o to dostať do šatníka pár nových svetrov. Zamyslite sa. Ste spokojní s kariérou, ktorú máte? Rastie vaša kariéra tak, ako by sa vám páčilo? Myslíte si, že o rok, alebo o 5 rokov budete spokojní tam kde sa môžete dostať v súčasnej práci / kariére? Ak odpovedáte áno, potom by bola veľká hlúposť niečo meniť. Rozvíjajte svoju súčasnú kariéru. Budujte pozíciu, zvyšujte si kvalifikáciu v súčasnej práci.

Ak ale hovoríte nie a neteší vás predstava, že aj o rok, alebo o 5 rokov máte mať to čo dnes… Potom si spomeňte na výrok, ktorý povedal tuším Einstein. Len blázon bude robiť stále to isté a očakávať pritom iné výsledky.

Ak chcete niečo zmeniť, musíte niečo zmeniť. A práve to je to, čoho sa bojíme. Preto často až pridlho „trčíme“ na starej pozícii.

Je to ako ten vtip o psovi, ktorý bolestne kňučal. Sused šiel okolo a spýtal sa, že prečo. „Lebo sedí na doske z ktorej trčí kus klinca“, odpovedal domáci. Sused sa spýtal, prečo teda z tej dosky pes neodíde. „Asi ho príliš netlačí“. Zóna pohodlia je zákerná vec. Zotrvávame v nej aj keď je to pre nás menej príjemné, ako zmena, ktorá by priniesla úľavu.

Kvalifikovaný odhad zmeny kariéry

Pokiaľ plánujete zmeniť kariéru, stojíte medzi týmito tlakmi.

 • Túžba po lepšej budúcnosti vás láka zmeniť kariéru.
 • Strach zo zmeny vás tlačí zotrvať pri starej kariére.
 • Zóna pohodlia vám našepkáva odložiť akékoľvek zmeny na zajtra.
 • Neistota výsledku je tiež skôr proti zmene kariéry.
 • Rozum našepkáva, že ak by vám nová kariéra priniesla viac radosti, oplatilo by sa to risknúť.

Jednoducho pre a proti zmene kariéry bývajú väčšinou v hre faktory proti v prevahe. Sú to práve tie hlboko v človeku zanorené pocity a postoje, ktoré nás formujú.

Nakoniec bleskový tip. S tým čo viete dnes – boli by ste začali svoju súčasnú kariéru? Ak je odpoveďou nie, je zrejme čas zmeniť kariéru a to rýchlo. Niekedy je pocit životnej nespokojnosti dostatočne dôležitý dôvod na to, aby ste zobrali hrubú metlu z vŕbového prútia a dôkladne si v živote pozametali. Budete prekvapkaní, aké zbytočnosti si nesiete zo sebou v živote ako príťaž.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)