Kariéra od nuly k milionárovi

Dosť často sa dá vidieť alebo čítať príbeh kariéry o úspešnom človeku. Začína niekde od nuly. Nezamestnaný, možno zametá ulice alebo umýva riady. Kariéra ho nezaujíma, skôr to, za čo sa najesť. Pracuje, učí sa, zlepšuje sa. Od kydania hnoja sa v kariére posunie ku čističovi koňov. Od zametača ulice k majiteľovi malej trafiky. Kariéra rýchlo napreduje. Odrazu nášho „kariéristu“ nájdeme v strednom manažmente. Práci sa nevyhýba. Už má pod sebou niekoľko ľudí. Stále je úspešný. Neskôr je šéfom vo firme a ešte neskôr je investorom. Jeho kariéra končí niekde na jachte kde odpočíva. Je zaistený na niekoľko životov. Nakoľko je takýto príbeh reálny?

Kariéra je väčšinou iná

Aj keď výnimoční ľudia žijú výnimočné životy, je dobré myslieť na matematiku. Aké je percento pravdepodobnosti, že aj vás čaká takýto závratný úspech? Žiaľ, veľmi malé. Je medzi nami veľmi málo ľudí, ktorí budú úspešní asi za každých okolností. Jednoducho majú na to bunky. Pre nich je kariéra samozrejmosťou, sú schopní, výkonní, vedia čo chcú a vedia aj ako na to.

Pre absolútnu väčšinu ľudí je nereálne dúfať, že sa za svoj život posunú až o tak veľký kus. Kariéra tak veľkej životnej dráhy totiž vyžaduje extrémne vysokú prispôsobivosť na zmeny. Vo väčšine prípadov sme schopní (často len kvôli pohodliu) dosiahnuť len mierne zmeny. Tomu potom zodpovedá aj naša kariéra.

Oveľa častejšie sú príbehy miernejšieho kariérneho rastu. Možno s niekoľkými skokmi.

  • Vyštudujete nejakú technickú profesiu. Potom robíte ako technik a možno neskôr sa v kariére posuniete na majstra, šéfa.
  • Alebo po vyštudovaní a prvých úspechoch v kariére spravíte skok a stanete sa živnostníkom, či majiteľom firmy. To je už trocha iná práca ako to, čo ste študovali – to je skok v kariére do inej oblasti.

Skok v kariére do inej profesie, či druhu práce je častý. Z lekára sa môže stať majiteľ autosalónu a podobne. Predsa len, školu si vyberáme v mladosti.

  • Nie vždy sa dá študovať to čo chceme.
  • Nie vždy vieme, čo chceme študovať.
  • Nie vždy nás neskôr baví to, čo sme vyštudovali. Prax každej profesie je iná, než to vyzerá očami dospievajúceho človeka.

Skoky v kariére môžu byť spôsobené aj okolnosťami. Fotograf ešte pred niekoľkými rokmi potreboval mať dosť znalostí z chémie. Vývojky a rôzne úpravy fotografií si to vyžadovali. Dnes vám je chémia nanič. Ak má kariéra fotografa plynúť, potrebuje rutinne zvládať výpočtovú techniku.

Skúšajte. Ak chcete, aby vaša kariéra stúpala pekne nahor, pripravujte sa vopred na to, že to znamená zmenu. Nečakajte, že sa z pozície vrátnika stanete majiteľom stráženého objektu. Ale keby sa to náhodou malo stať, znamená to, že sa musíte naučiť zvládnuť rolu majiteľa. Práve to mnohým ľuďom bráni v kariére. Nie sú pripravení pojať nároky, ktoré by na nich zmena v kariérnom raste neskôr priniesla.

Aké sú limity a požiadavky na kariéru

Napríklad operátorka vo výrobe by možno rada videla viac na výplatnej páske. To však znamená, že by musela v kariére postúpiť vyššie. Na úroveň majstra, možno vyššiu. Lenže na tejto úrovni sú už od pracovníka očakávané iné vlastnosti. Už nestačí brilantne zvládnuť vlastnú robotu. Už to chce znalosti s vedením ľudí. Schopnosť zvládať konflikty. Vyššia zodpovednosť. Lepšie komunikačné zručnosti aby bola schopná komunikovať s nadriadenými. Tieto vlastnosti si väčšina ľudí vo výrobe vôbec nerozvíja. Radi by boli na vyššej úrovni. Radi by mali lepšiu kariéru. Ale nie sú na ňu pripravení.

Druhým problémom kariérneho rastu je aj zmena vo vzťahoch. Ak sa z operátora vo výrobe stane šéf dielne, odrazu už nie je kamarátom u svojich kolegov. Tí sa naňho budú dívať možno až cez prsty, lebo je v ich očiach karierista. Pre mnohých je preto pozícia šéfa síce ideálnym vývojom v kariére, ale zároveň to nechcú. Hrozí narušenie vzťahov s kolegami.

Pri kariére je však treba myslieť na to, že ak sa stanete šéfom, vašimi kolegami sa stanú iní šéfovia. Je to vec adaptácie. Je to niečo nové a ľudia sa novôt boja. Práve preto je kariéra u mnohých ľudí len opatrná. Ak chcete dosiahnuť kariéru, odporúčam vám:

  • Pripravujte sa vopred na zvládanie úloh, ktoré vaša kariéra neskôr môže priniesť.
  • Zaujímajte sa o tých, ktorí sú kariérne vyššie, než vy. Ak postúpite, mali by ste „zapadnúť“. Ak si vás všimnú a budú vás považovať za rovnocenného, ľahšie vás odporučia na povýšenie.
  • Vždy majte rezervu. Veľa čítajte a učte sa. Šťastie praje pripraveným.
  • Premyslite si, či v kariére nemáte nejaký strop, ktorý nepustí. Ak áno, radšej uvažujte o inej profesii. Napríklad ak sa stanete šéfom, možno to bude len úroveň majstra. Ak nemáte vyššiu odbornú školu, v niektorých firmách vás to „tabuľkovo nepustí“ na vyššie pozície.

Je jasné, že ak chýba kvalifikácia, kariéra bude asi dosť plochá. Myslite však na to, že existuje veľa profesií a možností podnikania, kde nepotrebujete žiadnu špeciálnu kvalifikáciu. Potom je lepšie zvážiť, či vaša kariéra má byť zviazaná so zamestnaním.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)