Kariéra nie je všetko

V niektorých pracovných oblastiach je budovanie kariéry mimoriadne náročný proces. Dá sa povedať, že čím väčší zisk môže kariéra priniesť, tým väčší boj sa strhne o jej víťaza. Je to prirodzené. Ak je v hre málo peňazí, malá prestíž, v hre zostanú len slabší hráči. Tí šikovní sa radšej budú uchádzať o lepšie ocenené pracovné pozície.

V mnohých profesiách to je podobné. Dosiahnuť na vysoké pozície v manažmente, či v podnikaní znamená:

  • Viac práce, aj keď možno „len“ rozmýšľania. Teda viac času venovaného dosahovaniu kariérnych cieľov.
  • Často hovoríme o práci nezávislej na nejakom pracovnom čase. Ak si to kariéra žiada, možno budete do tretej v noci nahadzovať dáta do Excelu a Powerpointu, pretože ráno máte prezentáciu.
  • Zodpovednosť. Chyba môže byť veľmi drahá. Môže znamenať stratu veľkých peňazí, niekedy môže znamenať, že ľudia stratia prácu. To vytvára trvalý tlak.

Kariéra špičkových vedúcich pracovníkov teda znamená veľa tlaku, čiže stresu. Vytvára záťaž, ktorá sa môže na niektorých ľuďoch podpísať veľmi negatívne. Nie je nič mimoriadne, ak sa donedávna schopní ľudia zrazu dostávajú ku lekárovi, pretože sa objaví chronický únavový syndróm, alebo depresia, či vyhorenie.

To býva nepríjemné, pretože ak niekto prestane zvládať ten pracovný „kolotoč“, vlastne vypadol z hry. Kariéra na neho nebude čakať. Aj keby sa podarilo vyhorenie či depresiu vyliečiť tabletkou (čo akosi nejde a ak áno, je to práca na pár mesiacov minimálne) tak po návrate do tejto kariéry sa všetko zopakuje.

Nepríjemné je, že človek s dobrou kariérou spravidla začne prispôsobovať aj svoj životný štýl tomu, že je to lepší príjem. V prípade, že sa kariéra nepodarí môžu byť dôsledky značne nepríjemné.

Ešte horšie následky však môže mať, ak sa prehnaným pracovným výkonom podarí získať niektoré chronické ochorenie. Už sme spomenuli psychologické ťažkosti. Stres však akútne útočí aj na srdcovocievny systém. Vyťažení ľudia, ktorí pracujú naplno sú oveľa častejšie náchylní na infarkty a porážky. Je dokonca možné, že niektoré psychické stavy (strach, stres, hnev) môžu stáť aj v pozadí rozvoja onkologických ťažkostí.

Kariéra tohto druhu proste človeka pohltí a neskôr vypľuje. Je dobré spýtať sa, či to za to stojí.

Možno máte manželku a deti s ktorými by ste chceli byť, no vy ste práve v aute a idete na druhý koniec republiky dohodnúť nejaký obchod. Je fajn, že rodinu viete zabezpečiť. Že máte pekný dom a skvelé vybavenie. S inou kariérou by ste na to asi nemali. Otázka však znie: boli by ste nešťastnejší? A na ňu si asi odpoviete dosť ťažko. Ale dobré je niekedy sa nad tým zamyslieť.

Nie je dobré priveľa svojho života obetovať práci a kariére. Vymieňate totiž niečo celkom jedinečné (životný čas) za niečo s neistou hodnotou (peniaze).

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)