Kariéra? Dobre už bolo!

Tí, čo majú predsa len viac rokov si možno ešte pamätajú, že v minulom storočí boli veci predsa len priamočiarejšie. Niekde ste sa zamestnali a ak ste v práci zotrvali, čakal vás kariérny rast. Plat trocha puchol, povinnosti pribúdali, menili sa. Možno sa menila vaša pozícia vo firme. Pomalšie, alebo rýchlejšie, ale vaša pracovná pozícia sa zlepšovala. To sa volalo kariéra a pre mnohých stálo za to oháňať sa hoc aj lakťami, len aby to dosiahli.

V poslednom čase už veci nie sú tak jednoznačné. Doba sa mení. Menia sa aj pracovné miesta. Manuálne práce vykonávajú stroje. Namiesto lopaty treba vedieť obsluhovať bager. Namiesto práce s papiermi treba vedieť obsluhovať počítač. Takmer každá práca sa dnes nejakým spôsobom začína dotýkať technológií. Tie najhrubšie práce už čoraz častejšie robia stroje. „Luxusnejšie“ práce sa riadia počítačmi. To však znamená niekoľko zmien:

  1. Pomocou strojov sa ťažká práca vykoná ľahko. Jeden stroj nahradí viacero ľudí. Títo ľudia sú málo kvalifikovaní. Kto ich zamestná? Aká kariéra ich čaká?
  2. Bežné práce vyžadujú prácu s počítačom. Možno to znamená len „nahádzať“ nejaké čísla operátorom do tabuľky. Aby to operátor zvládol, musí vedieť zapnúť počítač a keďže počítače ľúbia blbnúť, musí vedieť riešiť aspoň základné problémy. A tak kariéra operátora bez vzdelania je ohrozená. Príde operátor so stredným vzdelaním. Kde sa vezme? Čítajte bod 3.
  3. Firmy sa snažia minimalizovať administratívu. Vďaka počítačom je „papierovanie“ značne obmedzené. Riaditeľ firmy môže mať vo vrecku smartfón a ten mu čoraz viac nahradí sekretárku. Kopa iných prác pre stredne vzdelaný personál je dnes automatizovaná. Každý rok však na pracovný trh prichádzajú tisícky nových ľudí, ktorí dúfajú, že si nájdu dobré miesto a spravia kariéru. Žiaľ, niekedy to končí tým, že sú radi, ak získajú aspoň miesto operátora (aj s mizerným platom).
  4. Vyššie, či špeciálne vzdelaní pracovníci tiež môžu mať problém s kariérou. Tu už by príkladov bolo priveľa, ale asi si to viete predstaviť. Doba je iná. Remeselníkov vytláčajú veľké firmy, malých obchodníkov reťazce. Prácu grafika môžete zadať externistovi do Indie a dostanete ju za zlomok ceny, akú by pýtal domáci. Je to znova internet a technológie, ktoré skrížili cestu mnohým kariéram.

Veľa vecí sa mení s príchodov počítačov a internetu. Prenosné počítače sa stále viac zmenšujú. Ak tablety v prvej fáze boli dobré možno tak na zábavu, dnes je to iné. Dnes sa s tabletom dá výrazne zjednodušiť viacero druhov práce. 3D tlačiarne tiež zamiešajú trhom práce a asi ohrozia kariéru mnohých ľudí.

Nech už je vaše vzdelanie akékoľvek, zdá sa, že sa oplatí, ak sa začnete venovať počítačom. Mať základné znalosti dnes už nestačí. To vie každé dieťa. Kariéra vo väčšine profesií je čoraz viac naviazaná na internet a počítače. Ak ste sa ledva naučili ovládať Word, či Excel tak sa rýchlo začnite orientovať. Je možné, že čoskoro sa bude robiť na internetových aplikáciách, v cloude.

Ak sa však pozrieme na správanie sa väčšiny obyvateľov zdá sa, ako keby sa nič nedialo. Keď sa pozriete na čísla zistíte, že priemerný občan sa niekoľko hodín denne pozerá na televíziu. Ak je na internete, veľkú časť času sa zabáva. To je tá príjemná časť, ktorú nám technológia prináša. Veľa zábavy dostávame do domu prakticky zadarmo. Filmy či hudba sa vždy dajú nejako „nájsť“ bez viditeľného dna, kedy to skončí že by ste zistili, že už nemáte čo pozerať.

Toto príjemné trávenie voľného času sa môže vypomstiť. Myslím si, že by bolo oveľa efektívnejšie, ak by ste sa namiesto zábavy na internete začali venovať svojej budúcej kariére. Učte sa nové veci, rozširujte si znalosti. Zvýšite tak svoju hodnotu na pracovnom trhu. Ten sa v priebehu niekoľkých rokov môže zmeniť na nepríjemne krutú hru kto z koho.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)