Kariéra a váš prejav

Vo veľkej väčšine pracovných pozícií bude kariéra závisieť od vášho vystupovania. To, kao viete jednať s druhými je spravidla prvoradým kritériom toho, či a aký kariérny rast vás čaká. Iste je niekoľko profesií, kde sa ako prvoradé kritérium výberu alebo postupu zohľadní skôr odbornosť. Ale ak je možné vybrať si medzi dvoma odborníkmi, z ktorých jeden je príjemný a druhý sa správa arogantne, tipnite si, kto postúpi?

Kariéra a váš slovník

Skúste si niekedy zobrať diktafón a nahrajte ako sa rozprávate s kamarátmi, alebo radšej kolegami. Získajte ich súhlas a začnite nahrávať. Nechajte to bežať aj niekoľko hodín. Dôležité je, aby ste zabudli, že nahrávate. Potom sa už správate prirodzene. Až teraz vás začne zaujímať nahrávka. Doma si ju pustite. Aký vzťah ku vašej kariére môžu mať vaše reči s kamarátmi? Môžete odhaliť viacero chýb, ktoré sa dajú odstrániť len ak o nich viete.

  • Mnoho ľudí v reči robí pauzy a vydávajú rôzne zvuky. Ehm, hmmm a podobné, veľmi dlhé é. Tieto výplňové zvuky medzi vetami či slovami je dobré zrušiť.
  • Ďalšou chybou reči sú výplňové slová. Pre kariéru nežiaduce budú hlavne tie z vulgárnejšieho spektra. Niektorí ľudia za každým druhým slovom povedia trebárs slovo však, teda, rozumieš. V horšom prípade sú to nadávky.
  • Ani trendové slová by si o kariéru sa zaujímajúci človek nemal zvyknúť používať. „Je to husté“, „ty brďo“, „dostalo ma to“. Tým sa len priradíme k mase. Ak to nie je zámer, pôsobí to neprofesionálne. Či?
  • Floskule kariére asi neublížia, ale nepotrebujete ich. Je dobré, ak sa dokážete vyhnúť floskulám. To sú slovné spojenia, ktoré sa dnes celkom bežne používajú aj v médiách, avšak pri hlbšom skúmaní zistíte, že sú to bezobsažné frázy.

Podobné prejavy pri reči sa dajú časom odtrénovať. Ak vás kariéra zaujíma, musíte vy byť zaujímaví. Ak už niečo hovoríte, malo by to byť vždy k veci. Nesmiete tárať, klebetiť a ani ohovárať ostatných.

Hanblivosť a tréma kariére neprospejú

Mnoho ľudí je plachých. Nie sú si istí sami sebou, radšej sa neozvú. Ak sa ich priamo spýtate, hovoria málo, potichu a nesmelo. Je veľmi pravdepodobné, že tieto vlastnosti ich v kariérnom postupe budú značne hendikepovať. Pritom je to až príliš časté. Neraz vidíme špecialistov na počítače, ktorí brilantne ovládajú svoju prácu, ale nevedia jednať s ľuďmi.

Aj tieto vlastnosti sa dajú tréningom časom meniť. Pokiaľ hovoríte potichu, trénujte hlasnejší prejav. Je lepšie nacvičiť si skôr hlbší hlas, ako vyšší. Ľudia s hlbším hlasom mávajú vyššiu dôveryhodnosť a autoritu. S hlbokým hlasom sa vám lepšie pôsobí na druhých a to zvyšuje šancu na dobrú kariéru.

Kariéra v obleku?

Nuž a nakoniec staré známe šaty robia človeka. To ako vystupujete spoluurčí, akú spravíte kariéru. Vo veľkej väčšine situácií vám môže oblek otvoriť viac dverí ako ležérne oblečenie. Nie v každom biznise je oblek nutný, ale pokiaľ robíte s obchodom, predajom či marketingom, potom je profesionálne vystupovanie základom.

Môžete namietnuť, že iní spravili kariéru v svetroch. Iste. Dá sa nájsť veľa neuveriteľných príkladov, kedy sa tuhí fajčiari dožívajú sto rokov a nekúpajúci sa čudáci uspejú v globánom merítku. Myslite však na to, že ide o tak nezvyklé výnimky, že sa o nich dokonca až hovorí. Absolútna väčšina ľudí sa riadi inými pravidlami. Ak si myslíte, že aj vy ste svetová rarita, potom to risknite. Bezpečnejšie ale bude, ak svoju kariéru poistíte konzervatívnejším oblečením a overeným vystupovaním.

V súčasnosti sa dajú v prostredí internetového obchodu a marketingu vidieť ležérnejšie prístupy. Aj na konferenciách nájdete vystupovať mladých odborníkov v tričkách a v riflách a zdá sa, že ich kariéra sa sľubne vyvíja. Pokiaľ pracujete práve v takejto oblasti, potom si môžete dovoliť to risknúť a obliekať sa voľnejšie. Uistite sa však, že vaše výsledky sú v takom prípade také, že zákazníka usadia pevne na zadok a vyrazia mu dych. Potom, keď mu pomôžete dobre zarobiť mu naozaj nepríde dôležité, čo máte na sebe.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)