Ako sa stať expertom

Pre váš kariérny postup bude priaznivé, ak sa stanete uznávaným expertom. Človekom, bez ktorého „to“ nejde, niekým, na koho sa ostatní obracajú s radami. Takýto post môžete dosiahnuť pomerne jednoducho. Mierite totiž do vôd, v ktorých loví málo rýb. Byť expertom totiž znamená okrem odborných znalostí aj schopnosť dobre komunikovať s druhými. Ak to zvládnete, vaša kariéra bude akcelerovať.

Odborné znalosti a kariéra

Tá menej náročná časť pre väčšinu ľudí je mať odborné znaosti. Menej náročná preot, že určité základy už máte zo školy a niečo ste nadobudli praxou. Viete teda vo vašom odbore dosť vecí, ste už expertom. Na kariéru to však zvyčajne nebude stačiť. To, čo viete vie asi každý na vašej úrovni vo vašom odbore. Prečo by sa mala vaša kariéra pohnúť, ak nie ste ničím výnimoční?

Takže teraz je čas na akúsi nadstavbu. Nájdite si denne čas a začnite študovať. Je celkom jedno ako to spravíte. Či už budete sledovať odbor cez internet, alebo čítať knihy. Môžete ich aj počúvať v aute. Digitalizovať knihu a previesť ju do audio formátu nie je problém. Aj keby ste čítali to, čo viete, je to výhoda. Tlačíte svoj mozog do určitej témy a cibríte sa. To neskôr zmení aj vašu kariéru.

Okrem kníh z vášho odboru však študujte aj príbuzné oblasti. To neraz môže byť dokonca dôležitejšie. Práve expert je človek, ktorý by mal vidieť veci v širších súvislostiach. Preto hľadajte, v akých sférach vašej práce sa prelínate s inými odbormi a tieto témy si doštudujte. Získate tak veľký nadhľad experta. Ak sa bude riešiť nejaká konkrétna úloha, môžu vám napadnúť súvislosti, ktoré iného nenapadli. Ak na to upozorníte, práve takými maličkosťami posuniete svoju kariéru. Ostatní si uvedomia, že váš názor býva presnejší, expertný.

Komunikačné znalosti a kariéra

Aj keď načítate tisíce kníh, je to zbytočné, ak sa bojíte komunikovať. Pre vašu kariéru teda je rozhodujúce aj to, ako sa dokážete predať.

  • Musíte vedieť kedykoľvek (vhodne) prehovoriť. Či už pred malou, alebo veľkou skupinou ľudí.
  • Vždy, keď sa dá, prehovorte. Na poradách, pri stretnutiach. Hovorte vždy k veci, vždy to musí byť radšej niečo povzbudivé, priateľské, konštruktívne. Tým si vás ostatní zapamätajú. To je dôležité aj pre kariéru.

Týmto spôsobom takpovediac vniknete do povedomia ostatných. Ak ste boli doteraz hanbliví, asi sa vám zdá nemožné zmeniť to. Ale verte tomu, že cvik robí zázraky. Začnite s malými krokmi. Ani vaša kariéra nenapreduje skokovo. Môžete sa prihlásiť na kurz komunikácie, alebo herectva. Potrebujete jednoducho dobre vystupovať pred druhými. To je veľká výhoda pre kariéru.

Staňte sa nepostrádateľní

Už ste splnili dve veci, ktoré môžu kariére pomôcť. Stali ste sa expertom a viete hovoriť na verejnosti. Tretia zložka je priateľskosť a otvorenosť. Musia byť vašim znakom. Ostatní musia cítiť, že sa na vás môžu obrátiť. Ako to spravíte je druhoradé. Môžete v práci príjemne jednať s ľuďmi a oni si to povedia. To dosiahnete tak, ak okrem toho, čo sa rieši pracovne vždy spomeniete aj niečo osobné a to priaznivé. Ignorujte veci čo sa vám nepáčia a hovorte o tom, čo uznávate. Vaša kariéra tým akceleruje. Ľudia sa totiž s vami budú cítiť v bezpečí a dobre.

Dobré je myslieť na princíp aktualizácie. Ak chcete v kariére posun, sledujte si komunikáciu. Oslovil vás kolega z iného oddelenia a radil sa o niečom? Zavolajte mu o pár dní a spýtajte sa ho, ako sa mu darí a či mu rada pomohla.

Tým sa pripomeniete. Ak ste radou pomohli, možno o tom ten človek porozpráva svojmu kolegovi. „Mal som problém, expert mi poradil a pomohlo. Dokonca sa potom ešte zaujímal, či to funguje“. Tak sa o vás bude šíriť zvesť ako o človeku, ktorý je prístupný a vie riešiť problémy. To je niečo, čo by malo vašu kariéru rýchlo zlepšovať. No a ak nie, tak platí to, čo som písal v inom článku o kariére – choďte pracovať do inej firmy. Vo firmách, kde sa kariéra robí po protekcii a cez posteľ nechajte robiť tých, ktorým taký režim vyhovuje.

Vašej kariére totiž nepomôže, ak sa rozdáte v pomoci kolegom a firme bez toho, že by ste to mali kompenzované rastúcim platom a primeraným kariérnym rastom.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)