Vyšší plat = lepšie zamestnanie?

Pri voľbe zamestnávateľa býva najzrejmejším faktorom výška mzdy. Nie vždy však platí, že tam, kde dávajú viac, je automaticky lepšie.

Vo všeobecnosti platí, že vyšší plat si treba odpracovať. Tam, kde vám ponúknu nadšandardné mzdové podmienky, budú od vás zrejme vyžadovať aj nadšandardné pracovné nasadenie.

Ak je pre vás rozvoj kariéry na prvom mieste, nepredstavujú pre vás desiatky hodín nadčasov, časté služobné cesty a pracovné večere trikrát do týždňa žiadny problém. Ten nastáva až vtedy, keď prácu z najvyššieho rebríčka vašich priorít vytlačí niečo iné, napríklad malé dieťa, ktorému sa chcete venovať, či nevládna babička, o ktorú sa musíte starať.

Tu je skôr na mieste uspokojiť sa s nižšou mzdou, ale istotou, že každý deň o pätnástej za sebou zatvoríte dvere zamestnania a budete sa môcť venovať svojmu súkromnému životu.

Nad pracovnými ponukami s nižším finančným ohodnotením netreba automaticky ohŕňať nos. Zamestnávateľ totiž často nevysokú mzdu kompenzuje rôznymi sociálnymi výhodami, ktoré sú takisto nezanedbateľné – môže vám prispievať na dôchodkové sporenie, zabezpečiť ubytovanie na náklady firmy, poskytnúť služobné auto na súkromné účely. Pri súčasných cenách benzínu to často vyrovná aj nižšiu sumu na výplatnej páske.

Niektoré firmy vám preplatia časť nákladov na dovolenku pri mori, či na horách, kúpeľný pobyt, návštevu fitnesscentra, divadla, či kina, alebo trebárs pokladničný blok od maséra.

Veľmi dôležitým faktorom pri voľbe zamestnania s nižšou mzdou je aj vzdialenosť od miesta vášho bydliska. Čo je lepšie? Zarobiť tisícku a dochádzať stopäťdesiat kilometrov, či platiť si nájom kdesi bližšie, alebo dôjsť do práce pohodlne aj pešo, alebo na bicykli, hoci zarobíte len sedem stoviek?

Nezanedbateľnou položkou pri rozhodovaní sa je aj stabilita zamestnávateľa. Nechcete predsa nastúpiť na miesto v novootvorenej firme, kde vám ponúknu závratné peniaze, no ktorá o pár mesiacov vyhlási bankrot. A nechcete sa zamestnať ani vo firme, ktorá pravdepodobne čoskoro začne prepúšťať.

Určite je bezpečnejšie dať prednosť spoločnosti, ktorá už existuje niekoľko rokov a na trhu má stabilné miesto. U takých elektrární, telekomunikácií, či plynární zrejme nehrozí, že by tak ľahko skrachovali. O daňovom úrade ani nehovoriac.

Vyhľadávanou prácou, ktorá však nie je extrémne dobre platená, je obyčajná, nudná a večná úradníčina, najlepšie v orgánoch štátnej správy, na vyššom územnom celku, mestských úradoch a iných inštitúciách, ktoré zabezpečujú istú stabilitu.

Nesmieme však zabudnúť na ďalšiu dôležitú položku a tou je kariérny rast. Tu je potrebné hľadieť do budúcnosti.

Môžete sa zamestnať ako majster a zarobiť 700 eur. O päť rokov, ak nezmeníte zamestnanie, budete pravdepodobne stále majstrom a zarábať tisíc eur.

Keď však zvolíte zamestnávateľa, ktorý umožňuje kariérny rast, možno začnete ako výrobný pracovník so slabými štyrmi stovkami, no o päť rokov už môžete byť vedúcim výroby a namiesto pôvodných štyroch stoviek ich môžete zarábať štrnásť.

Martina Miková

Komentáre k článku: Vyšší plat = lepšie zamestnanie?

  1. Thomas 12. apríla 2012

    Ten hodně vysokfd podedl žen mě zaskakuje. Je nějake1 stitastika jak je je to u klasickfdch knedžek? Jestli třeba tahle stitastika v podstatě kopedruje podobne1 čedsla i u papedrovfdch nebo je to tam zcela jinak?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)