Digitálna pohroma pre pracovný trh

Už som písal o tom, že zamestnanie je stále neistejšie a asi to bude stále horšie. V tomto článku sa pozrieme na to, ako digitálna technológia mení svet pracovných miest a práce.

Ak sa pozrieme na životnú úroveň, máme sa stále lepšie. Už dlhší čas nie je bežné, že by rodina žila v jaskyni pri ohni. Naopak. Panelové byty a rodinné domy sú dnes štandard. Plníme si ich vecami. V poslednej dobe čoraz viac elektronickými.

My, postarší, sme zažili ešte inú dobu.

 • Šesťdesiate roky? V obývačke bolo trocha nábytku. V poličkách bolo zopár kníh. Mnoho z nich boli "vitrínky" a v nich nejaká soška, alebo poháriky a to aj v domácnosti, kde sa vlastne nepije. Pár kresiel, stôl. Rádio a neskôr občas obrovitánska bedňa s televízorom. Neskôr gramofón…
 • V osemdesiatych rokoch už bolo haraburdia viac. V byte už neboli výnimkou dva televízory, možno zo dva rádiá. Nejaký prehrávač. Magnetofón, gramofón. Objavovali sa prvé videá a CD prehrávače. K tomu veľa kuchynských pomocníkov.
 • Po prelome tisícročí už je normálne, že do elektriny sú trvale zapojené desiatky káblov a ďalšie desiatky spotrebičov spotrebovávajú batérie. Televízia sa dá prijímať často nielen cez televízor, ale aj cez mobil. Internet máme v telefóne, tablete, v počítači… Bolo by dosť náročné spočítať, koľko digitálneho haraburdia sa nám váľa po byte. Mnohí ešte skladujú a nepoužívajú kopu techniky – magnetofóny, gramofóny, videorekordér… Jednoducho byt je plný digitálnych hodín na stenu, na ruku. Meteostanička, vysielačky, fotoaparát, reproduktory, slúchadlá a podobné vybavenie.

Tento rýchly prehľad ukazuje na to, že doba sa mení veľkou rýchlosťou. Ukazuje to na niekoľko súvislostí. Budem nepríjemne všeobecný, nemám ale poruke presnejšie čísla:

 1. Priemerná rodina minie veľkú časť peňazí na kúpu tovaru.
 2. Tovar má stále kratšiu životnosť. Čoskoro putuje do smetí, alebo zavadzia v byte.
 3. Túžba po novších a lepších veciach necháva zanikať staré odvetvia.

Nás sa týka tá tretia vec – trh práce, ale aj potreba určitej kvalifikácie sa nepríjemne rýchlo mení.

Je preto výhodné, ak sa budete často pýtať, čo sa deje v odbore, v ktorom pracujete. Nemusí ísť len o pohľad na vaše zamestnanie. Uvažujte aj o tom, ako je na tom firma, v ktorej ste zamestnaní. Ako je na tom segment trhu v ktorom pôsobíte.

Aké otázky o vašej práci sa vám oplatí zvážiť?

Pracujete vo firme, ktorá možno prosperuje. Ak ale vyrába nejaký prístroj, ktorý čoskoro bude prekonaný novou technológiou, potom je dobré myslieť aj na zadné kolieska.

 • Čo ak firma nezvládne prechod na inú technológiu a prestane byť úspešnou?
 • Čo ak nová technológia prinesie aj zmeny vo výrobe? Možno namiesto 100 zamestnancov bude firme stačiť jeden robotický stroj.
 • Čo ak rovnakú prácu ako robite vy vie dodať ázijský dodávateľ za zlomok ceny?

Príklady, ako sa pracovný trh mení vďaka technológii sú pestré:

 • Sekretárka už nie je tak potrebná. Veľa vecí vyrieši počítač, niečo on-line služby a na niektoré práce sa dá najať virtuálny asistent.
 • Prepisovanie textu z diktátu už končí. Softvér už slušne rozozná cudzie jazyky. Aj čeština a slovenčina už pomaly začne fungovať. Prepisovanie textu z papiera sa už nerobí dávno. Stačí skener za pár eur. A ak je potrebné mať to v textovom formáte, tak OCR softvér za pár desiatok eur to istí. (V MS Office je už v cene…)
 • Spomeňte si na obchody s gramoplatňami. Pred rokmi ich bolo plné mesto. Neskôr prešli na predaj CD diskov. Dnes ani neviem, či nejaké sú. Hudbu kupujeme na iTunes, prednášky na Audiotéke. Všetko z počítača. Načo by komu bolo CD? (Iste, sú výnimky. Ale trend je jasný)
 • Niekto pracoval vo fotozberni, alebo vo fotolaboratóriu. Vyvolávanie filmov a fotiek bol jediný spôsob, ako si ľudia mohli pozrieť svoje fotky. Dnes? Nafotíte si to digitálne a pozriete na monitore. Načo papier? Možno pre starých rodičov občas. Digitálne fotoaparáty však odzvonili mnohým pracovným miestam.
 • Ani hodinári asi nie sú nadšení. Akože za seba poviem, že hodiny mám na každej stene. Ale všetky sú elektronické. Načo počúvať tikanie? A znova – mnoho pracovných miest zaniklo.
 • Alebo prekladatelia. Google Translate + základná znalosť jazyka a mnoho vecí si človek preloží aj bez pomoci profesionála. Viem, strojový preklad ešte nejaký čas nebude celkom fungovať, ale už teraz robí škrty v rozpočte.
 • Alebo novinári. Pred vyše dvadsiatimi rokmi bolo normálne kupovať si informácie v papierovej forme. Mesačne sa len tak sypali stokorunáčky ak som chcel čítať pár odborných či mienkotvorných titulov. Dnes tu je internet a papierové noviny som nekupoval už možno 10 rokov. Načo? Aj táto technológia mieša karty na trhu práce od tlačiarov až po novinárov.
 • Iný príklad. Pred niekoľkými rokmi každý kto chcel mať predstavu o návštevnosti svojich webstránok musel kúpiť pomerne drahý nástroj na zistenie štatistiky. (Tie zadarmo za nič nestáli.) Potom niekedy v roku 2004 prišla podrobná služba od Goole zadarmo a zamiešala trh nástrojov, ktoré za rovnakú službu žiadali peniaze.
 • Mali ste obchod na rušnej ulici veľkomesta? Dnes možno ste na pokraji krachu. Ľudia míňajú svoje peniaze v nákupákoch.
 • Vyrábali ste kancelárske potreby? Papier, spinky, poriadače a kopu iných vecí? Čoraz viac kancelárií beží virtuálne. Služby ako Evernote často úplne stačia.
 • Publikujete na blogu, alebo na webe informácie? Nebodaj na tom aj zarábate? Aj to sa môže zmeniť. Vyhľadávač Google už dnes na mnohé dotazy ponúka najskôr svoj obsah. Až potom ukáže "cudzie" webstránky. Tento monopol má tú moc vygenerovať zaujímavý obsah a spôsobiť, aby návšetevníci neodchádzali z jeho webov. Príkladom môže byť majiteľ webu o počasí. Donedávna možno bol prvý. Dnes ak hľadáte "počasie Bratislava" vyhľadávač ukáže svoju aktuálnu tabuľku s predpoveďou. Načo by niekto chodil na ďalší web? Takže aj práca založená na tvorbe obsahu má svoje hrozby. Bude to stále horšie pre tvorcov obsahu.

Takto by sa dalo dlho pokračovať. Je dobré stále myslieť na to, že aj keď na prvý pohľad sa možno zdá, že všetko funguje, vývoj sa trvale mení.

 • Strážte, či vaše vedomosti sú stále aktualizované.
 • Sledujte dianie na trhu aj v širších súvislostiach.
 • Myslite na zadné kolieska a plán B – ak by sa stalo že to čo robíte teraz prestane fungovať, aby ste mohli rýchlo začať pracovať na niečom inom.
 • Vždy myslite aj na to, že zmena pre vás môže byť aj príležitosť. Ak máte šťastie a budete jeden z prvých kto sa bude orientovať v novej situácii, môžete veľa získať.

Pre človeka je prirodzené, že ak si na niečo navykne, potom to rád opakuje. Nie je to len lenivosť. Je to normálne a užitočné. Ak si totiž vytvoríme z niektorých činností rutinu, nemusíme o nich uvažovať. Nemusíte zakaždým uvažovať o čistení zubov, zamykaní bytu či o šoférovaní. Je to efektívne a prirodzené.

Rutina – pomocník aj hrozba

Napriek tomu je dobré občas celkom zámerne tieto rutiny preveriť, či sú stále efektívne. Príkladom môže byť moja známa, ktorej rutinou bolo fotiť na film. Pred 20 rokmi to malo zmysel. Dnes nie. Fotky z toho nelezú lepšie (minilab filmy vyvolá a naskenuje, fotky nie sú získané optickou cestou a preto nemajú výhody fotenia na film) taká rutina je pre ňu nevýhodná. Fotenie ju stojí zbytočne veľa času a peňazí. Podobne je dobré prekontrolovať, či vaše životné návyky nie sú zafixované z čias, kedy fungovali. Doba sa mení a je dobré s tým počítať.

Ak máte nejaké skúsenosti s tým, ako sa tieto zmeny prejavujú u vás, môžete sa o ne podeliť v diskusii k článku.

Komentáre k článku: Digitálna pohroma pre pracovný trh

 1. Stefan Mikoczi 7. novembra 2013

  Ja súhlasím z autorom článku.Elektronika nás raz zabije.Príklad integrovaný obvod za 0.50$ spustil v USA raketové atómové silo a 3 svetová vojna by sa začala.Pochybujem že by počítač nahradil murára pekára stolára iné manuálne práce. Vinylové platne sa znovu vyrábajú.Robia sa gramafony od sto€ až tisícky €.Dokonca záznam dát uvažuje a tvorí na magnetický záznam jedna firma v hustote dát ako sa mi až oči pretáčajú. My sme mali v škole dielne a tieto deti počítače.Až mi bolo do plaču ked som videl TV deti ako pozerajú na kliešte/kladiva/pílky a nevedia čo to je.Sedia za počítačom hodiny a kedˇ vyjdu von a dostanú po papuli tak si niektorý myslia že neprešli do 2 levelu. Jeden ruský fyzik povedal/ ja obdivujem na technike to/ že rádio má aj gombík a dá sa vypnúť. Skoro každý mladý človek by chcel byť manažér/IT/právnik robiť v kancelárii Atď.Niektorý vysokoškoláci nevedia vypočítať ani M2 plochy-som sa s tým stretol mám osobné skúsenosti. Co sa týka výrobkov a tovaru 2 roky a zahoď neoplatí sa oprava žiaľ je to tak Čína.To asi je všetko čo som chcel povedať.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)