Ekonomická sloboda

Sen, či realita? Každý by chcel byť ekonomicky nezávislý. Mať toľko peňazí, koľko chcem a teda si aj robiť to čo chcem.

Ekonomická sloboda je celkom nedosiahnuteľná pre absolútnu väčšinu obyvateľstva. Aspoň nateraz a zrejme dlho, dlho do budúcnosti.

Byť ekonomicky slobodným je totiž tak trocha zákerná vec. Súvisí s našou prispôsobivosťou. Keby ste sa spýtali nezamestnaného, čo by považoval za ideálny finančný príjem, veľmi pravdepodobne by povedal pomerne nízke číslo. No ak by ste mu mesačne takú čiastku darovali, veľmi rýchlo by sa mu začalo máliť. Preto je pojem ekonomická sloboda tak trocha z gumy. Môže znamenať pár tisíc euro mesačne, alebo pár miliónov euro na účtoch + pár tisíc mesačne…

Sloboda potom znamená, že si môžete robiť čo chcete. Čo chcete robiť, ak môžete robiť čokoľvek, čo chcete robiť? (Super veta, nie?) Nemusíte riešiť ekonomickú stránku veci, pretože ste aj do budúcnosti zabezpečení.

V tomto ekonomickom stave aj u nás sú ľudia. Správne investície, úspešné podnikanie, múdrosť a skúsenosti ich dostali "za vodu". Aj vy si predstavujete, že taký človek musí byť celé dni šťastný, ako blcha? Figu!

Ekonomicky nezávislý človek nemusí byť šťastný, naopak. Môže sa zúfalo nudiť. Všetko, čo kedy chcel už má. Všade už bol. No ak nemal šťastie na tie správne partnerské vzťahy, či kamarátov, môže sa dostať do izolácie. Môže byť osamelý, môže sa nudiť.

Takže aj takto sa môžeme pozerať na ekonomickú nezávislosť, či slobodu. Akonáhle sa človek stane nezávislý, môže nastať problém. Nie každý vie uniesť fakt, že je boháč, ktorý môže všetko, čo chce. Mnoho bohatých ľudí si rýchlo uvedomí, že ich bohatstvo im v priebehu pár sekúnd môže prestať byť užitočné – stačí ochorieť. A z ekonomickej slobody sa môže stať pasca, kedy človek v obave čaká na choroby, či pohromy, ktoré ho zbavia možnosti užiť si svoje peniaze…

Viem, maľujem ekonomickú slobodu čiernymi farbami. Zámerne. Na vyváženie.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)