Ideálna práca?

Ideálny spôsob práce ja taký, pri ktorom vynaložíte námahu, či znalosti raz a následne začnete dostávať nejakú formu odmeny, ktorá už nie je závislá na investícii vášho času.

Napríklad spevák, či spisovateľ. Napíše zaujímavú knihu, odovzdá je vydavateľovi a tým jeho časť práce končí. Vydavateľ sa postará o distribúciu a spisovateľ začne dostávať odmeny. Je jasné, že na Slovensku sa priemerný spisovateľ uživí len ťažko napísaním jednej knihy, pretože sme pomerne malý trh. Je málo ľudí, ktorí čítajú knihy, ešte menej tých, ktorí si kúpia knihu nášho spisovateľa. A tak honorár z takej práce bude pomerne nízky.

Ak je však autor úspešný a predáva knihu ako bestseller má šancu získať z napísania takej knihy pomerne zaujímavé peniaze. Zaujímavé možno nie sú v absolútnej výške, ale tým, že budú prichádzať v priebehu času. V čase kedy autor dostáva peniaze za napísanie tejto knihy môže sám pracovať na ďalšej knihe alebo vyvíjať inú aktivitu.

Iný príklad ako môže vyzerať práca, ktorá generuje peniaze bez toho, aby ste pracovali.

Odfotografujete nejaký pekný obrázok a umiestnite ho na internete v niektorej fotobanke. Ak je obrázok úspešný v pomerne pravidelných intervaloch si ho niekto kúpi a vám na účet pribudne niekoľko centov. Je jasné, že ani týmto spôsobom sa väčšinou nedarí získať nejaké veľké peniaze.

Dôležité však je, že tieto peniaze prichádzajú na účet v čase, kedy vy môžete pracovať na ďalšom zdroji príjmov.

A týmto spôsobom môžete postupne vyrobiť svoje portfólio aktivít, ktoré vám generujú zisk, bez toho, aby ste sa o ne nejako detailne museli starať. Potom už platí základné pravidlo našich starých materí. Babka k babce budú kapce.

Spôsob práce, pri ktorom sa živíte predajom duševného vlastníctva, alebo svojej tvorivosti, je teda účinný, no nepatrí medzi rýchle spôsoby na zbohatnutie. Vyžaduje od vás istý talent, dosť veľa práce (štúdium, príprava, skúšanie…) na začiatok, aby ste boli schopní vôbec uvažovať o tom, aby ste písali knihy, alebo fotografovali.

Preto asi rozšírenejší a účinný spôsob je budovanie firiem. Mať vlastný podnik, byť majiteľom firmy je práca, ktorá je podobná horeuvedeným príkladom.

Napíšete „scenár“ na firmu. Zamestnáte niekoľkých ľudí, ktorí potom váš scenár alebo pokyny, ktoré ste napísali budú plniť. Budú trebárs predávať občerstvenie určitým konkrétnym – vašim – spôsobom.

V ďalšej fáze vy už nemusíte robiť prakticky nič, pretože za vás budú pracovať ľudia, ktorí za to dostanú mzdu, na ktorú si sami zarobia. Vám z toho pripadne len časť zisku.

Tento spôsob obživy je výhodný, no pre väčšinu z nás je problémom hlavne vstupná investícia. Mať vlastnú firmu znamená mať peniaze na jej vznik a na platy zamestnancov už v čase, kedy táto firma ešte žiaden zisk nevykonáva. No neskôr, ak sa podarí vybudovať úspešný projekt, firma zisková je a pre jej majiteľa je zaujímavá práve tým, že mu generuje zisk, bez toho, aby niečo robil.

Práve takáto práca je vhodná pre ľudí, ktorí sa dokážu živiť svojimi myšlienkami a nápadmi. Je to spôsob obživy hlavne na vstupe obtiažny, pretože:

 • je nepohodlné prísť na dobré nápady, rozpoznať a realizovať ich – spravidla v čase keď sa ostatní ľudia a kamaráti zabávajú či odpočívajú
 • je riskantné tieto nápady realizovať, pretože oni sa nemusia vždy podariť. Potom výsledkom takej investície môže byť strata peňazí, v lepšom prípade len času.

Napriek tomu považujem za lepší spôsob, pre každého kto si na to trúfa aspoň uvažovať o spôsobe práce, pri ktorom sa živíme vlastnou hlavou.

Komentáre k článku: Ideálna práca?

 1. milan 28. decembra 2008

  zdravim,konecne som nasiel na nete nieco ,co ma skutocne zaujalo.je to velmi zaujmava tema,nie je to subor tem,ktore ma velmi oslovili.az tak,ze sa musim zamysliet nad sebou.zamysliet,co a hlavne ako dalej v mojom zivote,ako preklenut doterajsi sposob zivota,myslenia.ako ozaj zmenit doterajsi stereotipny sposob zivota tak aby tie dalsie roky boli pre mna nielen letargickym prezivanim ale hlavne pozitivnym zitim a hlavne zmenou stilu prace nadobudnutie financneho zabespecenia,ktore doteraz sluzilo len na ake take pokrytie zakladnych potrieb na zivot.

 2. admin 30. decembra 2008

  Podľa mňa začať treba štúsiom, čítať všetko, čo sa dá zohnať na tému osobný rozvoj. V shope http://www.dobreknihy.sk je dosť veľa takých kníh.

 3. ujorobo 31. decembra 2008

  Prepáč, Miro, ale knihy netreba hneď kupovať, existujú aj knižnice a niektoré sú celkom slušne zásobené novinkami. Treba ich podporiť ročným členským v hodnote asi polovice ceny jednej knihy a potom už len čítať.

 4. juraj 1. decembra 2009

  zdravim,konečne som nasiel stranku ktora my pomože v podnokani,doteraz pracujem ako živnostnik a chcem si založit s.r.o,a vela veci som sa tu dočital,a mam viac informacii sa do toho pustit,fakt vyborna vec,aj tu knihu si objednavam dik,,,,,

 5. Miro 2. decembra 2009

  juraj sro je výborný nápad, držím palce nech sa zadarí. teraz sú už firmy, ktoré zakladajú sro. ušetrí to masu práce a za diétnu cenu máte všetko ako má byť.

 6. Alena 9. decembra 2011

  Tie velké fotobanky sú väčšinou zahraničné v USA. Neviete informácie ako je to s platením daní Slovenska v USA? Neaké rady a bližšie informácie.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)