Trh práce v čase krízy

Trh práce prudko zasiahla hospodárska kríza. Podniky nemajú zákazky a v rámci úsporných opatrení prepúšťajú svojich zamestnancov. Ako prvý musia odísť brigádnici, pracovníci na dohodu a živnostníci. Vzápätí na rad prichádzajú i kmeňový zamestnanci.

Úrady práce každý mesiac evidujú čoraz viac nezamestnaných a štatistický úrad informuje o rastúcej miere nezamestnanosti. Zamestnávatelia neprestávajú nahlasovať hromadné prepúšťania.

Zoznamy voľných pracovných miest sú stále kratšie, zato žiadostí o zamestnanie pribúda ako húb po daždi. Najväčšie možnosti zamestnať sa hlási Bratislavský kraj, o dosť menej Žilinský kraj a ešte menej Trnavský a Nitriansky kraj. Najmenej pracovných miest eviduje Košický kraj. (zdroj Ministerstvo hospodárstva SR, marec 2009)

Nie sú vo vašom meste či v blízkom okolí voľné pracovné miesta, o ktoré by ste mohli prejaviť záujem? Rozšírte pole hľadania. Veľké mestá ponúkajú viac možností, Bratislava bezkonkurenčne stojí na prvom mieste. Dá sa dochádzať, chodiť na „týždňovky“, či na dlhšie. Niekomu by možno vyhovovalo sa aj presťahovať. V zahraničí napríklad nie je nič výnimočného, ak ľudia dochádzajú za prácou i stovky kilometrov.

Ak niekto uvažuje odísť za prácou do zahraničia, v čase krízy to nie je najlepší nápad. Neprepúšťa sa iba na Slovensku, ale i v zahraničí. V prvom rade prichádzajú o prácu cudzinci. Dôkazom je aj zvyšujúci sa počet Slovákov vracajúcich sa domov.

Možnosťou ako zvýšiť svoju uplatniteľnosť na trhu práce je vzdelávanie sa, rekvalifikácia. Je viacero možností, ako si rozšíriť vedomosti – internet, knihy, učebnice, kurzy, školenia, semináre. Relatívne novou formou vzdelávania je tzv. e-learning, čiže elektronické vzdelávanie.

Pravdaže, do kurzov treba investovať peniaze, avšak nájdu sa vzdelávacie aktivity, ktoré sú aj bezplatné, napríklad v ponuke úradov práce.

V tejto súvislosti by bolo vhodné zamyslieť sa, v akej oblasti je perspektívne sa vzdelávať.

Rozhodne nič nepokazíte učením sa cudzieho jazyka, zlepšovaním sa v práci s počítačom či internetom alebo získaním vodičského oprávnenia.

Čo ta týka konkrétnych zamestnaní, predpokladá sa, že by sa do krízy nemali dostať napríklad ekonómovia, účtovníci, poisťovací a finanční poradcovia, právnici, exekútori, informatici, učitelia, pracovníci v zdravotníctve, bankovníctve a potravinárstve.

Do času po kríze sa javia ako najvhodnejšie profesie tie, ktoré vytvárajú kvalitatívne hodnoty – inžinier, technik či remeselnícke povolania. Skvelá budúcnosť sa predpovedá firmám, ktoré sa zaoberajú alternatívnymi zdrojmi energií.

Najväčšiu istotu v každom čase poskytujú štátne podniky.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Trh práce v čase krízy

  1. Ďusi 28. júla 2011

    Veľa ľudí nie je ochotných cestovať za prácou a veľa ľudí nie je ochotných vzdelávať sa. Majú pocit, že školu už skončili a teda majú so vzdelávaním hotovo.
    A pritom získať vedomosti a informácie je možné aj cez internet, len je potrebné čas nezamestnanosti (alebo PN) využiť inak, ako na sociálnych sieťach ;)
    Keď je ale také jednoduché povedať: „Štát, postaraj sa o mňa, ja mám malé deti“….

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)