Prognózy vývoja hospodárskej krízy

Už nejaký čas sa svet zmieta v hospodárskej kríze, pričom niektoré štáty ju pociťujú viac, iné menej. Všetkých však zaujíma, čo môžu od krízy ďalej očakávať. Aká hlboká bude a kedy vlastne skončí? Traduje sa, že po siedmych rokoch hojnosti nasleduje sedem rokov biedy. Máme sa báť? Aké sú vlastne prognózy?

Predpovede vývoja hospodárskej krízy sa rôznia.

Najoptimistickejšie odhady hovoria o poslednom štvrťroku 2009 ako o dne, od ktorého sa hospodársky vývoj odrazí a opäť začneme pomaličky rásť, pričom dovtedy nás nečaká nič tragického, iba spomalíme.

Reálnejšie sa ale zdajú byť prognózy, ktoré za zlomový označujú až rok 2010. Avšak ani v tomto prípade sa, údajne, nemusíme obávať žiadnej katastrofy.

Bohužiaľ však, ozývajú sa hlasy, ktoré tvrdia, že ešte i to je príliš optimistická predpoveď. Podľa nich je až rok 2011 ten s veľkým „R“ a to už sa mnohým môže zdať až príliš ďaleko.

Napriek rozličným prognózam doby, kedy dopadne hospodárska kríza na svoje dno, panuje zhoda v presvedčení, že návrat na úroveň, ktorú sme dosahovali pred krízou, bude veľmi pomalý a potrvá veľa rokov. Dokonca je možné, že tempo rastu pred krízou už nikdy nedosiahneme. Avšak či je to škoda, ťažko povedať. Sme svedkami toho, ako to s takým rýchlym rastom môže dopadnúť…

Pravdaže, vývoj hospodárskej krízy sa od krajiny ku krajine líši, takže i očakávaná budúcnosť bude pre všetkých len sotva rovnaká. Slovensko na tom nie je, zatiaľ (aby sme to nezakríkli), tak zle ako viaceré iné krajiny, preto snáď môžeme byť väčší optimisti. Ale napríklad Island, Lotyšsko, USA či Maďarsko, sa budú z krízy zviechať omnoho ťažšie.

Verte, či neverte, sú prognostici, ktorí vidia budúcnosť ešte oveľa černejšie. Tvrdia, že súčasná kríza bude horšia než známa Veľká hospodárska kríza v 30-tych rokoch minulého storočia a USA bude v roku 2012 chudobnou krajinou. Z tej predstavy ma skutočne mrazí.

Pozitívne myslenie má však veľkú moc a tak radšej zostávam optimistkou a na budúcnosť hľadím ako na tunel s rýchlo sa približujúcim svetlom na konci. Veď nádej zomiera posledná…

Napísala MonYenn

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)