Príčiny hospodárskej krízy 2009

O hospodárskej kríze sa na Slovensku začalo hovoriť v roku 2008 a v druhom polroku sme ju už aj skutočne pocítili. Ale o finančnej kríze v USA, ktorá je pôvodcom súčasnej hospodárskej krízy, sa niesli zvesti už od prvej polovice roka 2007. Len málokto však očakával, aký výrazný dopad bude mať na celý svet. Ako sa to stalo? Prečo finančná kríza v USA prerástla vo svetovú hospodársku krízu?

Kríza amerických hypotekárnych ústavov prepukla naplno v auguste roku 2007 a jednou z príčin bolo nezodpovedné správanie sa hypotekárnych ústavov. Tie poskytovali pôžičky i ľuďom, ktorí nemali dostatočné príjmy a keď sa zmenili úrokové sadzby, neboli schopní ich splácať. Obligácie týchto hypotekárnych ústavov (dlhové cenné papiere, držiteľ má právo na inkaso požičanej čiastky a výnosov, dôležitá je schopnosť toho, kto obligáciu vydal, plniť si svoje záväzky a od toho sa odvíja i cena obligácie), sa v amerických bankách miešali s akciami iných spoločností. Boli vysoko ocenené, napriek tomu, že boli zaručené týmito druhotriednymi hypotékami. Predávali sa do celého sveta a nakazili i finančný sektor v Európe.

Cenné papiere bánk, ktoré bol kryté týmito nebonitnými hypotékami, stratili na cene. Trh s cennými papiermi kolaboval. Veľké finančné inštitúcie sa postupne prepadali do strát, niektoré banky padli.

Problémy finančných inštitúcií a neistota na finančných trhoch následne spôsobila spomalenie predovšetkým amerického, ale aj európskeho hospodárstva. Vzájomná previazanosť krajín, globalizácia vo vzťahoch, vyvolala dominový efekt. Výkonnosť globálnej ekonomiky poklesla a bude klesať dokým kríza nepadne na svoje dno. Kedy to bude, na to sú rôzne názory.

Snáď len málokto čakal, že finančná kríza v USA môže prerásť do celosvetovej hospodárskej krízy. Vláda nás ubezpečovala, že sa nemáme čoho obávať a že patríme medzi krajiny, ktoré kríza na finančných trhoch zasiahne len minimálne. Avšak presvedčili sme sa, a aj história je toho dôkazom, že prognózovanie vývoja kríz je veľmi ťažké.

Komentáre k článku: Príčiny hospodárskej krízy 2009

 1. Pepra 14. septembra 2009

  Ahoj,

  Vsetko sa to zacalo v spojenych statoch a tam sa to aj skonci.
  Najprv sa zahoja super makro ekonomiky a potom sa budu riesit malinke
  statiky..
  Nezamestnanost vsak v spojenych statoch stale rastie (
  http://www.bls.gov/news.release/empsit.nr0.htm )
  Kedy sa to zastavi a cim je to sposobene ?

  Nie som odbornik ale podla mojho nazoru je to sposobene tym ze spojene
  staty prijali nehorazne mnozstvo cudzincov,
  mnohy z nich su neschopny ludia bez vzdelania, tyto sa len mnozia
  poberaju prispevky a kradnu.

  Bola by som rada, keby niekto poukazal na to, ze staty ako Mexico,
  Vietnam, Cina, India nic dobre neprodukuju su to same smejdi.
  (mimochodom pracujem v UK obchodujeme s electronickymi suciastkami –
  kupovat nieco z Asie je risk.)

  A navysse su to premnozene staty, kde sa nevedia postarat o tolko ludi
  tak ich posielaju do Europy a USA.

  A myslim, ze by som mala skoncit prave tu lebo by som sa mohla dostat az
  k cibanom na slovensku.

  S pozdravom,

  Pepra

 2. mato 4. marca 2010

  Bol mi ten článok veľmi užitočný, ďakujem

 3. krpo 6. marca 2010

  Vážená Pepra najprv sa nauč pravopis a potom sa zamysli nad tým o čom diskutuješ!Väčšina tých tzv.šmejdov nevlastní hypotéky v USA a ni nemali podiel na nesplácaní úverov a následnej reťaze problémov hypo spoločnosti,ktoré ošmekli celý svet a nakazili ho svojími šmejďackými produktami !
  A otázky Indie a ostatných štátov ? K tomu sa nebudem pre vašu povrchnosť vyjadrovať!Veď Slovensko je nie na tom oveľa lepšie.

 4. stevo 5. júna 2010

  Vážení, uniká Vám jedna veľmi zásadná vec z hľadiska príčiny vzniku krízy. O tom nikto sa neodváži povedať, že je to hospodárska kríza z nadvýroby, tak ako to vysvetľuje vedecka Marxova teoria. Ci chcete alebo nie, je to sprievodný znak kapitalistickej spoločnosti a zvlášť teraz, ked je kapitalizmus povýšený na maximálne liberálny. Banky, poisťovne, nadnárodné spoločnosti a ostatné biznisové spoločnosti si robia s národom čo sa im zachce. Nie je pravda, že nesplácanie úverov bankám spôsobili Mexičania. Banky podmienili úvery pohyblivými percentami úrokov, ktoré postupne zvyšovali z3. percent až na 10 percent a tým sa stali úvery v lehote nesplatiteľné. Toto som prežil v USA na vlastnej koži sám v roku 2006-7. Z dôvodu toho, že existuje globálny svetový trh, ekonomiky rôznych štátov sú vzájomne prepojené, preto kríza zasiahla aj Slovensko a bude sa nadalej prehlbovať. Tomuto procesu nezabráni žiaden prezident, žiaden politik, je to prirodzený zákon vývoja kapitalistickej spoločnosti. Ja som napísal jeden článok o porovnávajúc situáciu na Slovensku a v USA do novin SLOVAK V AMERIKE vydávaných v New Jersey, kde som v jednej časti sa zmienil o blížiacej sa kríze. Bohužiaľ, ten článok mi neuverejnili. ( vraj sloboda tlače).

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)