Nadspotreba, zadlženosť a kríza

Tieto "choroby" nás doviedli do hospodárskej krízy. Jednou z hlavných príčin vzniku finančnej krízy v USA, ktorá prerástla do svetovej hospodárskej krízy, bola veľká zadlženosť.

Hypotekárny trh v USA bol značne zdeformovaný. Nízke úrokové sadzby a benevolentné podmienky poskytovania úverov umožňovali získať pôžičku takmer každému, kto mal záujem. A záujem veru bol. Život na dlh mal podobu novej módnej vlny. Výstižný je výrok: „Jediným dôvodom, prečo skoro všetky americké domácnosti nemajú slona je, že im ho ešte nikto neponúkol so zľavou a na výhodné splátky.“ (Mad Magazine)

V Európe nebola situácia taká dramatická ako v USA, ale aj Európania chceli byť „in“. Tiež si požičiavali a žili na dlh. Mnohí spotrebovávali viac, než si mohli dovoliť.

Slovensko nebolo výnimkou.

Firmy núkali svoj tovar na splátky. Obchodníkov prestala zaujímať hotovosť v peňaženkách zákazníkov. Veď čo by mohlo byť prirodzenejšie, než nakupovanie cez splátkové spoločnosti? Život na dlh sa k nám dobíjal cez reklamy. Predsa nie je nič úžasnejšie ako platiť za tovar postupne, pomaly, s úrokmi. Čo je na tom, že jeden spotrebič splácate celý rok, či dokonca ešte dlhšie?

Spotrebný úver? Nič jednoduchšie! Kreditná karta s úverovým limitom? Nech sa páči! Banky ponúkali ľuďom pôžičky, len čo vstúpili do ich priestorov. Ak ste sa aj banke vyhýbali, našla si vás doma. Snáď každý dostal list s informáciami o výške úveru, ktorý by mu banka „rýchlosťou blesku“ poskytla, keby náhodou chcel. Kto by odolal lákavej ponuke?

Do popredia šli hypotéky, ktoré boli náhle pre ľudí oveľa prístupnejšie. Honba po bývaní zdvihla ceny bytov, domov i pozemkov do závratných výšok. Napriek tomu, dopyt po nehnuteľnostiach nepoľavoval.

Rozbehla sa výstavba a to nielen bytov a domov, ale i obchodných centier a kancelárskych priestorov. Obchodné domy rástli ako huby po daždi a nebáli sa, že by mohli mať núdzu o zákazníkov. Preplnené parkoviská napĺňali každého istotou.

A pomyselnou čerešničkou na torte, aspoň pre mňa osobne, boli dovolenky na splátky. Túžite ísť do luxusného hotela s plážou rovno pod oknami? Nie je problém. Načo myslieť na to, že raj sa raz skončí a bude ho treba zaplatiť?

V hodnotovom rebríčku ľudí sa na popredné miesta, ak nie rovno na prvé, dostali peniaze. Všetko sa točilo (a aj točí) okolo nich. Čo je dôležitejšie než výplatná páska? Koľkokrát ste od známeho ako prvú dostali otázku: „Kde robíš? Koľko zarábaš?“

Život na splátky sa stal samozrejmosťou. Požičiavali si všetci. Rodiny, podniky, banky, štát…

Podľa známeho ekonóma, Tomáša Sedláčka, je v kríze celá naša spoločnosť. Kríza, podľa neho, vyviera z desiatich, dvadsiatich rokov šialeného prežierania, šialenej nadspotreby. Pokiaľ sa chceme vyliečiť, hovorí, tak potrebujeme celospoločenskú zmenu. Potrebujeme sa prestať prepchávať, aby nám opäť začalo chutiť jedlo. Potrebujeme spomaliť.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Nadspotreba, zadlženosť a kríza

  1. Ďusi 27. júla 2011

    Prečo mám pocit, že sa tu príčina zamieňa s následkom?
    Ale s tou nadspotrebou súhlasím. Možno nie, čo do množstva, ale čo do kvality. Skoro každý chce väčšie a novšie auto, väčší byt v lepšej štvrti a potom sa mu rozpadne rodina, lebo je furt v práci…
    A telka,mobil, dovolenka, Vianoce na splátky… niet väčšej voloviny a ľudia sa stávajú ekonomickými nevoľníkmi vo svete finančných feudálov.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)