Kríza 2009: šetriť alebo míňať?

V súčasnej ťažkej hospodárskej situácii, ktorá zasiahla každého z nás, človek hľadá odpovede na otázky ako: „Čo mám robiť, aby ma hospodárska kríza postihla čo najmenej?“ alebo: „Ako postupovať, aby som nestratil majetok a nespadol do stavu núdze?“ ale aj: „Ako môžem využiť krízu vo svoj prospech? Dá sa vôbec z krízy vyjsť ako víťaz?“

Stretávame sa s množstvom rád ako postupovať. Zjednodušene sa tieto odporúčania dajú rozdeliť do dvoch protichodných postojov. Jedni hovoria: „Šetriť, šetriť, šetriť!“ Druhí krútia hlavou a navádzajú: „Míňať, míňať, míňať!“ Ktorej rady sa držať?

Strach zo straty zamestnania nás podnecuje k opatrnosti. Neistota, ktorú pod vplyvom krízy cítime, spôsobuje, že si strážime každé euro a trikrát si rozmyslíme, na čo ho minieme. Velí nám to inštinkt i zdravý rozum. Ak stratíme príjem, alebo sa nám zníži, každé euro nám bude dobré a pomôže nám prežiť zlé časy.

Najmúdrejšie urobili tí, ktorí si za dôb hojnosti našetrili nejaké to euro do rezervy. Majú istotu, o ktorú sa môžu v krajnej situácii oprieť a nemusia zažívať stres z hrozieb, ktoré prináša neistá budúcnosť. Natiahli si tak záchrannú sieť a dobre urobili.

Tí, ktorí tak prezieraví neboli, musia zvážiť svoje možnosti. Premyslieť si každý výdavok, uistiť sa, že každé euro, ktoré mesačne odchádza z účtu, je vydávané na naozaj nutné veci. Šetríte si napríklad na stavebné sporenie? Ak na to nemáte, nie je nutné ho platiť. Máte more poistiek? Treba si rozmyslieť, či každú jednu naozaj potrebujete. Vysoké účty za telefón? Možno by sa dalo pár euro ušetriť.

Tak by sme mohli pokračovať od jedného výdavku k druhému.

Naše šetrenie má však i niekoľko negatívnych, či aspoň nevýhodných, stránok, ktoré nás nútia k zamysleniu, či by sme predsa len nemali radšej investovať, nakupovať, dokonca si na to vziať i pôžičku.

V prvom rade sporivosť obyvateľov (podnikateľov, firiem, organizácií, štátu…) ničí našu ekonomiku. Keď ľudia nenakupujú, dopyt po produktoch je nízky. Podniky nemajú pre koho vyrábať, pre koho stavať, nemajú komu predávať. Nasledujú krachy, prepúšťanie, exekúcie. Hospodárstvo ide dole vodou.

Cesta, ako sa dostať z hospodárskej krízy tkvie, okrem iného, v opätovnom rozbehnutí dopytu. Keď je záujem, tak sa vyrába, predáva, investuje. Rastie počet pracovných miest, rastú platy, množstvo peňazí v peňaženkách a tie zase môžeme míňať a firmy sa predbiehajú, aby nám niečo predali. Ekonomika rastie. Šetrnosť nás ťahá do recesie.

Ďalším, veľmi zaujímavým dôvodom, prečo povyťahovať úspory, sú klesajúce ceny na trhu. Ak ste plánovali kúpu auta, nebude na ňu lepší čas než je teraz. Túžite po vlastnom byte? Ceny nehnuteľností, hlavne starších bytov, idú dole. Chceli by ste si zariadiť dom novým nábytkom? Chystali ste sa investovať do nových spotrebičov? Do prestavby bytu? Stavby domu? Kúpiť si lepšiu záhradnú techniku?

Dopyt, predovšetkým po produktoch dlhodobej spotreby, klesá a s ním klesajú i ceny. Kríza otvára možnosti k dobrej a lacnej kúpe.

Takže čo robiť? Ako sa rozhodnúť? Šetriť alebo míňať? Mám na to jednoduchú odpoveď – kto na to nemá, nech šetrí a kto na to má, nech s rozumom investuje.

Napísala MonYenn

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)