Kríza 2009 a Slovensko

Ak sa finančná kríza Slovenska dotkla, celosvetová hospodárska kríza sa do neho už aj zahryzla. Nie sme síce na tom tak zle, ako mnohé iné krajiny (napr. Island, Maďarsko, Grécko, Španielsko, Lotyšsko, Írsko…), ale dopady hospodárskej krízy už cítime veľmi jasne.

Slovenská ekonomika v štvrtom štvrťroku 2008 spomalila. Tempo rastu HDP kleslo na 2,5 % v porovnaní so 6,6 % v treťom štvrťroku. Napriek tomu sa držíme výkonnosťou ekonomiky na popredných miestach medzi krajinami Európskej únie.

Rast HDP pre prvý polrok 2009 odhaduje Štatistický úrad len na 0,8 %. Infostat je ešte pesimistickejší, ten predpokladá pokles a to -1,3 %.

Odborníci sa zhodujú, že pri zvládaní dopadov hospodárskej krízy nám v nemalej miere pomohlo včasné zavedenie eura. Vďaka novej mene sme získali väčšiu istotu a stabilitu.

Euro nás chráni pred prudkými výkyvmi meny, ktorými trpia krajiny mimo eurozóny (napr. Česká republika, Maďarsko, Poľsko). Na druhej strane nám však euro i „zväzuje ruky“ a ochudobňuje nás o niektoré ekonomické nástroje. Zatiaľ to však vyzerá, že zavedenie eura má viac kladov než záporov.

Na Slovensku klesá inflácia, to znamená, že ceny rastú pomalšie. V medziročnom porovnaní sa znížilo tempo rastu cien z decembrových 3,5 % na 2,7 % v januári. Vo februári sa inflácia opäť znížila a to na 2,4 %.

Aj ostatné krajiny v dôsledku hospodárskej krízy pociťujú protiinflačné tlaky. Inflácia v krajinách eurozóny bola v decembri 1,6 % a v januári už len 1,1 %. Podľa predbežných odhadov vo februári inflácia mierne vzrástla, čo je dobrá správa.

Ak by inflácia klesla do mínusových hodnôt, čiže by nastala deflácia (pokles cien), mohlo by to byť pre ekonomiky postihnutých štátov veľmi znepokojivé. Keď klesajú ceny, ľudia menej nakupujú, pretože čakajú, že ceny budú klesať ešte nižšie. Ľudia šetria, podniky neinvestujú, dopyt klesá a to vedie k ďalšiemu znižovaniu cien. Hrozí tzv. deflačná špirála. Ekonomika sa ponára do recesie. Preto je dôležité bojovať nielen proti inflácii, ale aj deflácii.

Napísala MonYenn (zdroj Štatistický úrad SR, Eurostat, článok bol napísaný na jar 2009)

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)