Čo nás učí hospodárska kríza?

Hospodárska kríza nám dala príučku a prinútila nás zamyslieť sa nad spôsobom, akým žijeme svoj život. Mala nás naučiť novej skromnosti, šetrnosti, racionálnosti a snáď i väčšej múdrosti a rozvahe. Avšak len máloktorí ľudia majú záujem o tieto hodnoty. Veď kto by už len chcel byť šetrný? Kto už len chce piť vodu z vodovodu namiesto Coca-coly? A tak ľudia nehľadajú cesty k sporivosti, ale cesty ako si udržať príjmy za každú cenu – i za cenu morálnych pokleskov. Myslia len na seba a svoju peňaženku. Čím je horšie, tým viac sú ponorení do svojich súkromných svetov a nehľadia napravo ani naľavo pri honbe za udržaním si svojej životnej úrovne.

Takže čo učí ľudí hospodárska kríza?

Byť zlodejmi, podvodníkmi, bezohľadnými egoistami a klamármi. Svet pod vplyvom krízy sa čoraz viac podobá džungli, kde len silnejší a ľstivejší prežijú.

Dozvedáme sa o tom z rádia, vidíme to v televízii, načúvame sťažnostiam iných, sami sme svedkami, či priamo obeťami, alebo ospravedlňujeme vlastné amorálne činy, lebo vraj nemáme inú možnosť – buď ja alebo on! Zvyšuje sa kriminalita, predovšetkým krádeže a podvody najrôznejšieho druhu. Neslobodno nikomu veriť, aj najlepší priateľ môže byť nakoniec ten, kto nás podvedie a okradne.

Niektorí kradnú peňaženky z kabeliek, iní klamú dôverčivých ľudí, uchyľujú sa k drobným, ale i obrovským podvodom, alebo využívajú cestičky v zákonoch a po chrbtoch slabších sa šplhajú k peniazom. Mnohí sa nechcú uskromniť, to radšej zarobia na vlastnom bratovi. Na dobré sa ľahko zvyká, na horšie však už veľmi ťažko…

Čakáme, kedy bude po kríze. Držíme sa svojich zvykov a nárokov, často bez ohľadu na iných, a dúfame, že obrat príde skôr, než sa ich budeme musieť vzdať.

Je to ako nákaza. Infekcia, ktorá dostala i ľudí, do ktorých by to nik nepovedal. Našťastie, nie všetci ľudia sú rovnakí, je stále mnoho tých, ktorých svedomie stále stráži a nemusia sa hanbiť pozrieť sa do zrkadla. Česť všetkým dobrým a poctivým ľuďom, ktorých, bohužiaľ, ubúda…

Búrka hospodárskej krízy už nejaký ten čas zúri okolo nás. Dlhé náročné mesiace, ktoré sa preklopili v rok, sú za nami. Boli poznačené mnohými negatívami – zvyšujúcou sa nezamestnanosťou, znižujúcimi sa príjmami, živorením a krachom podnikov, zvýšenou záťažou na štátny rozpočet a ďalšími. Kríze nie je koniec, nevedno, čo nás ešte čaká, ale už istú dobu vnímame, ako nás kríza mení. Ako pozvoľna, občas i nenápadne, mení naše postoje, zásady, predsavzatia, ako ovplyvňuje naše činy, overuje naše charaktery a niekedy vyplaví na povrch i veci, ktoré sme nevedeli, že sa v nás skrývajú.

Krízy, ťažkosti, tragédie… udalosti, ktoré boli odjakživa skúškou odhaľujúcou skutočnú ľudskú tvár. Mohlo by sa zdať, že zlé veci ľudí spájajú a vedú ich k tomu, aby si pomáhali. Že sa v ťažkých chvíľach správajú pod vplyvom ponaučení a vyššie morálne hodnoty sú im bližšie než inokedy. Súčasnosť je však dôkazom, aká naivná je táto predstava.

Napísala MonYenn

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)