Ako prežiť hospodársku krízu 2

Šetrenie je veľmi osožné, ale nemenej dôležitý je pravidelný zárobok. Je nutné zabezpečiť si peňažný príjem. Lenže ako, keď pracovných miest ubúda? Znižujú sa platy a prepúšťa sa?

Predovšetkým je treba porozhliadnuť sa po práci nielen v mieste bydliska a jeho okolí, ale aj vo vzdialenejších mestách. Taktiež sa netreba spoliehať na to, že si človek nájde prácu presne vo svojom obore, alebo na rovnakej profesijnej či finančnej úrovni a v prípade núdze sa uskromniť i s „podradnejšou“ robotou.

Okrem hlavného pracovného pomeru je možné zamestnať sa na skrátený pracovný čas, na dohodu o vykonaní práce alebo sa stať živnostníkom a speňažovať svoje schopnosti na vlastnú päsť. Štát podporuje začínajúcich živnostníkov, poskytuje im napríklad príspevok na podnikanie a v dôsledku krízy sa živnostníkom dočasne znížili odvody. Nestojí to za zváženie?

Elektronický vek priniesol internet a spolu s ním možnosti, ktoré tiež pomáhajú k peniažkom. Nie je to len o vlastnej prezentácii, pokecoch či zgrupovaní ľudí rovnakých záujmov, ale napríklad aj o internetových obchodoch, stránkach zarábajúcich na reklame, či portáloch pracovných ponúk. Na internete sa dajú získať kontakty, vedomosti i nápady. Internet je súčasnosť i budúcnosť.

Popri snahe šetriť a zarobiť si netreba zabúdať na legislatívu, ktorá nám ponúka piliere, o ktoré sa môžeme v núdzi oprieť.

Každý by mal mať prečítaný zákonník práce a vedieť si tak uplatniť svoje nároky napríklad na dovolenku, na náhrady mzdy či čas odpočinku.

Treba myslieť na to, aké nám vznikajú nároky z titulu odvodov, ktoré odvádzame zo mzdy. Nemocenské dávky, úrazové dávky, dávka v nezamestnanosti – ak nám vznikne nárok, je samozrejmé si ho uplatniť.

Štát pomáha sociálne slabým, rodinám s deťmi, či telesne postihnutým. Používa nástroje na podporu zamestnanosti, napríklad úrady práce organizujú bezplatné rekvalifikačné kurzy. Štátny fond rozvoja bývania poskytuje, po splnení podmienok, finančné prostriedky na bývanie za výhodných podmienok.

Treba sa informovať, vzdelávať, čítať a počúvať, čo sa okolo deje. Vzdelanosť a rozhľadenosť rozširujú obzory a otvárajú dvere k ďalším príležitostiam, ktoré možno využiť.

Hovorí sa, že kto nič neskúsi, nič nemá. Čakať so založenými rukami, že sa niečo zmení, či nariekať nad nespravodlivosťou osudu, žiadnemu ešte nepomohlo. Pravdaže, občas sa treba i vyplakať, ponadávať, vybiť si svoju zlosť do vankúšov, ale nakoniec nikomu nezostáva nič iné, len sa znovu postaviť a ísť.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Ako prežiť hospodársku krízu 2

  1. Ďusi 27. júla 2011

    Zbožňujem tie rady skúsiť začať podnikať ako živnostník. Tak ako pre zamestnanca pre mňa práca nebude, ale ako pre živnostníka áno? Hlavne, že zaplatím štátu odvody a štát mi nemusí platiť sociálku…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)