Ako prežiť hospodársku krízu 1

Ľudia kvôli hospodárskej kríze pociťujú čoraz väčšie obavy z budúcnosti. Majú strach o svoje zamestnanie, o istotu finančného príjmu. Mnohí o pracovné miesto už aj prišli a nádej, že sa znovu zamestnajú, je veľmi malá. Dostávajú sa do finančnej tiesne. Ako utiahnuť byt, uživiť rodinu, deťom platiť školy a zároveň splácať hypotéku, či leasing?

Doľahli na nás ťažké časy. Pri pohľade na bankový účet dostávame žalúdočné vredy. V noci sa nám zdá o nezaplatených účtoch a ráno vstávame so strachom o svoje zamestnanie.

Čo robiť, aby nás kríza nepoložila na lopatky? Aké sú možnosti a kde hľadať rezervy? Čo nám môže pomôcť a čomu sa radšej vyhnúť?

Na to, aby sme vyšli z celosvetovej krízy s čo najmenšími stratami, sa musíme v prvom rade naučiť inak žiť. Racionálnejšie. Zastaviť sa a prehodnotiť svoje zvyky, nároky, hodnoty, upriamiť sa na to, čo je skutočne dôležité a to nepodstatné odložiť na vedľajšiu koľaj.

Dôležité je naučiť sa šetriť peniaze.

Na prvý pohľad to vyzerá, že nie je nič jednoduchšie. No čo, trochu sa uskromniť. Lenže ako sa hovorí – na horšie sa ťažko zvyká. Ak bol človek navyknutý na istý štandard, je pre neho ťažké zo dňa na deň zmeniť svoje zvyky. Ide do obchodu s rozhodnutím nakupovať rozumne, ale… Keď tie topánky sú také úžasné! Značkový sveter za výpredajové ceny, tomu sa predsa nedá odolať! Tá salámka je predražená, ale keď ja ju tak ľúbim!

Predajcovia nám rovno pod nos servírujú množstvo lákadiel, vábia nás akciami a výpredajmi, presviedčajú nás, že len s ich výrobkom budeme spokojní. Tomu sa ťažko odoláva. Dobrý úmysel, s ktorým sme sa zobúdzali do nového dňa, nám náhle vyfučí z hlavy a my nachádzame množstvo výhovoriek, prečo si „musíme“ to či ono kúpiť. Veď zajtra, zajtra už začneme šetriť!

Človeku chvíľu trvá, kým sa naučí skutočne šetriť, kým príde na to, bez ktorých vecí a služieb sa pokojne zaobíde. Dokým má peniaze na účte, má tendenciu nahovárať si, že má na zmeny stále ešte dosť času. Keď ho však život už skutočne pritlačí, môže byť neskoro.

Napísala MonYenn

Komentáre k článku: Ako prežiť hospodársku krízu 1

  1. Martin 16. októbra 2009

    klobuk dole, skutocne dobry clanok MonYenn !

    pisali ste akoby ste to prezili, i ked si myslim, ze ste sa do toho iba hlboko vcitili a ponorili.

    vela stastia…vase clanky su fajn .)

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)