Daňové priznanie na poslednú chvíľu

Veľa živnostníkov a podnikateľov podáva daňové priznanie na poslednú chvíľu. Podľa zákona je nutné podať daňové priznanie najneskôr 3 mesiace po zdaňovacom období. Vďaka tomu má účtovník dosť času na to spracovať všetky potrebné doklady a pripraviť daňové priznanie.

  • Ak by ste koncom marca šli okolo daňového úradu, videli by ste často aj dlhé rady tých, ktorí podávajú daňové priznanie na poslednú chvíľu.
  • Keby ste sa spýtali účtovníkov, ktoré obdobie pre nich je najťažšie, tak je to práve obdobie, kedy sa odovzdáva daňové priznanie. Alebo keď sa odovzdáva / uzatvára čokoľvek.

Veľa ľudí má v povahe odkladať povinnosti na neskôr. Daňové priznanie je úloha, na ktorú sa neteší asi nikto a tak si vždy nájdeme milión výhovoriek a užitočnejších činností. Čokoľvek je príjemnejšie, ako zhromaždiť daňové doklady, spracovať ich (aspoň nahádzaním do škatule) a odovzdať účtovníkovi.

Aj keď daňové priznanie sa dnes už dá podávať elektronicky, stále zostáva potreba pripraviť ho. Napriek tomu, že za nepodanie priznania v termíne sú vysoké pokuty, nechávame si ho mnohí na poslednú chvíľu. Aj za cenu rizika, že sa môže niečo stať. Je to asi ľudské. Už v mladosti máme často sklon nechávať si veci na poslednú chvíľu. Domácu úlohu na ktorú majú študenti mesiac času mnohí začnú robiť až večer pred jej odovzdaním. Potom to znamená celú noc bdieť a riskovať, že kvôli malej chybe to nestihneme.

Ak máte takúto vlastnosť v povahe, asi aj vy podáte svoje daňové priznanie na poslednú chvíľu.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)