Brigáda na leto

Mám tu jeden tip týkajúci sa brigádovania. Nemusí ísť o brigádu na leto, ale akúkoľvek brigádu. Ten tip súvisí s tým, že ako prvú vec by ste mali skúmať, či je nutné, aby ste vôbec brigádu hľadali. Niekedy totiž môžete čas využiť oveľa efektívnejšie pre seba, ako keď si zarobíte pár šupov a zabijete desiatky hodín práce.

Začnime preto od začiatku. Aký máte vlastne dôvod na to, že chcete nastúpiť na brigádu? Asi najčastejšie to budú tieto príčiny:

 • Zarobiť peniaze. Ak potrebujete peniaze a brigáda na leto je jedinou voľbou či možnosťou, potom sa nedá nič robiť.
 • Získať potvrdenie o absolvovanej praxi pre školu, alebo zápočet. Aj táto možnosť asi nedáva veľký výber. Ak potrebujete nejakú potvrdenku, nedá sa nič robiť.
 • Získať reálnu prax v určitom odbore, alebo profesii. Tu už sme na hranici. Pokiaľ by vás brigáda na leto v danej profesii dostala tam, kam potrebujete, choďte do toho.
 • Chcete ísť na letnú brigádu preto, že nemáte lepší nápad. Alebo preto, že je zvykom takto chodiť brigádovať. V tomto prípade na brigádnickú činnosť nie ste vôbec odkázaní a najmä pre vás je tento článok.

Namiesto letnej brigády sa môžete zamerať na individuálnu aktivitu. Takú, ktorá vám môže v budúcnosti priniesť zisk, alebo nejaký iný úžitok. A tak sa môžete rozhodnúť, že „zamestnáte sami seba“. Niekoľko tipov, ktoré by sa vám mohlo oplatiť vykonať? Tu sú tri. Vo všetkých troch prípadoch teda budete pracovať zadarmo. Budete sami sebe stanovovať ciele a prácu. A sami seba kontrolovať. Výsledkom takej činnosti bude osoh v budúcnosti. Ten pre vás môže byť hodnotnejší, než peniaze teraz.

Namiesto brigády na leto si budujte meno

Tento tip sa týka každého študenta, ktorý v budúcnosti chce pôsobiť na základe svojho mena. Príkladom môže byť grafik, konzultant, psychológ, lekár, poradca, autor kníh, právnik a podobne. V týchto profesiách je isté povedomie o mene dôležitá vec.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si môžete začať budovať meno a imidž je internet. Ak máte tento cieľ, tak si ako cieľ brigády na leto dajte systematickú prácu na internete. Ak bežne by ste šli na brigádu na 4 hodiny denne, tak nechoďte. 4 hodiny denne seďte na internete a pracujte na tvorbe svojho mena. Čo máte spraviť? O tom je nasledujúci odsek.

Ako sa stať expertom?

Stať sa expertom je pomalý proces. Vyžaduje dve základné zložky:

 1. Stať sa dobrým v určitej oblasti.
 2. Zaistiť, aby vás ostatní za experta považovali.

Tieto dve podmienky sú prepojené. Aby ste boli na niečo naozaj odborník, vyžaduje to tisícky hodín prípravy. Virtuóz, či profesionál má za sebou zvyčajne aj 10 tisíc hodín praxe. Ak ste študent, tak túto prax nemáte. To však neznamená, že by ste sa nemohli stať expertom. Práve to v rámci letnej brigády môžete zariadiť.

Aby vás druhí považovali za odborníka stačí, aby ste vedeli o niečo viac, než oni. To stačí. Ako príklad zoberme právnika. Skúsený profesionál vie riešiť veľa problémov, začiatočník nemá skúsenosti. Ak ste ale študent práva, už po pár týždňoch viete oveľa viac, než bežný občan. Môžete na internete začať radiť. V diskusných skupinách, písaním článkov. Zriadením si vlastného blogu.

Táto činnosť, ak ju zoberiete ako letnú brigádu postupne umožní, že vaše meno vstúpi do povedomia v istej komunite. Neprekáža, ak otvorene napíšete že ste študent. Ak neviete odpovedať máte čas, môžete odpoveď dohľadať a napísať záujemcom. Tak pomôžete v rámci našej akoby letnej brigády mnohým ľuďom. Čo za to?

 • Takouto „brigádou na leto“ získate veľmi zaujímavú reálnu prax. Budete sa venovať problémom klientov. Hľadať odpovede. Rozmýšľať o veci.
 • Získaná prax zvyšuje vašu pohotovosť. Oveľa rýchlejšie dokážete reagovať. Všetko sa to už počíta do vašich „hodín“ potrebných pre majstrovstvo.
 • Písaním blogu zanechávate za sebou významnú stopu. V rámci „letnej brigády“ budete napríklad písať články. Za jeden deň možno napíšete dva kúsky. Ak budete pracovať len v pracovných dňoch, je to 80 článkov. Tieto môžete publikovať na blogu každý týždeň jeden (to sa dá naprogramovať dopredu, takže váš blog bude vďaka letnej brigáde stále živý). Neskôr ak budete chcieť nastúpiť do zamestnania, alebo získať klienta? Stačí ho odkázať na váš blog.
 • Neskôr môžete ponúknuť prispievanie niektorým redakciám v rámci právnej poradne. Pokojne to spravte zadarmo. V rámci brigády na leto… Prečo zadarmo? Ľahšie získate kontrakt – veď vás nikto nepozná. No po pár mesiacoch aktivity si vaše meno ľudia zapamätajú.

Takto postupne budete vytvárať svoju pozíciu odborníka. Neskôr, keď už budete vykonávať právnu prax, prinesie vám to dosť klientov. Niekto bude, napríklad, chcieť právnu poradu. Na internete nájde viacero zaujímavých tipov. Od vás. Výsledok vašej letnej brigády. Spojí sa s vami a požiada vás o pomoc. Tá však už bude platená. Nuž a ako sú platení experti? Lepšie, než noname právnik. Či?

V rámci brigády na leto sa vzdelajte

Mnoho z vás chce na leto brigádu, no nemáte ambície budovať si meno. Je veľa profesií, kde to nemá zmysel. Zdravotná sestra, policajt, čašník, či úradník. Tam by brigáda na leto zameraná na tvorbu mena asi nemala profesionálny zmysel. (Iný možno áno.)

V takom prípade mám pre vás iný tip, ako si zadeliť čas. V rámci našej letnej brigády sa vzdelajte v nejakej oblasti. Inými slovami: Namiesto času v ktorom by ste pár hodín denne pre nejakú firmu na letnej brigáde makali, čítajte knihy. Prehľadávajte internet. Učte sa.

 • Zlepšujte si znalosti zo svojho oboru. Profesionalita nikdy nezaškodí.
 • Zlepšite si komunikačné schopnosti. Brigádu na leto si môžete zameniť a dajte si kurz komunikácie.
 • Naučte sa niečo, čo vám môže v budúcnosti zlepšiť kvalitu života. Napríklad sa môžete naučiť, ako schudnúť, ako sa stravovať, ako cvičiť. Alebo sa naučíte, ako komunikovať v manželstve a podobne.

Takéto samoštúdium vám môže priniesť veľkú konkurenčnú výhodu. Veľká väčšina ľudí dnes dáva prednosť zábave a rozptýleniu. Na internete ich vidíte na Facebooku, či na iných zábavných stránkach. Je to síce príjemne stratený čas, ale je stratený. Okrem zábavy vám nič nedá. Ak sa na rozdiel od väčšiny rozhodnete v rámci takpovediac letnej brigády naštudovať niečo užitočné, v budúcnosti si za to môžete byť veľmi vďační.

Brigáda na leto? Nájdite si mentora!

Nakoniec ešte myšlienka. Väčšina z úspešných ľudí mala v mladosti mentora. Niekoho, s kým sa mohli stretávať, poradiť, alebo vypočuť si jeho názory. V danej chvíli a v mladosti obzvlášť vám to nemusí pripadať cenné. Veď s niekým len debatujete, či dokonca „len“ počúvate názory niekoho staršieho. O 20 alebo 30 rokov si možno uvedomíte, že schémy jeho uvažovania ste prevzali, ani neviete ako. Pretavili ste si ich a dnes ich používate ako svoje. Ak váš mentor je úspešný, môže stáť na začiatku toho, že aj vy dokážete dosiahnuť úspech. Naučí vás ako na to. Nie návodom. Príkladom.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)