Brigáda

Brigáda je chápaná ako krátkodobá a jednorazová výpomoc. Aj preto je jej vykonávanie obmedzené predovšetkým časovo. Ak by ste to prešvihli, už to nie je brigáda a vaša zmluva bude musieť mať inú formu. Buď to bude dohoda o pracovnej činnosti, alebo zamestnanie. Veľmi rýchly prehľad:

 • Ako brigáda sa dá označiť dohoda o vykonaní práce, pri ktorej za rok môžete pre jedného zamestnávateľa pracovať 350 hodín. Nie viac. Ak treba viac:
 • Musíte uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti. Tam môžete pracovať 20 hodín týždenne.
 • V prípade, že ste študent, platí výnimka. Práca študenta aj ako brigáda môže mať viac hodín, väčšinou 20 do týždňa.

Pracovné hodiny pri brigáde je možné kumulovať, to znamená že brigáda môže trvať krátko, ale zamestnať na veľa hodín denne.

Paradoxne je tu vlastne situácia, že zákonník práce pojem brigáda nepozná. V praxi ide buď o dohodu o vykonaní práce, alebo o dohodu o pracovnej činnosti.

Čo je to brigáda?

Je to niečo ako krátkodobé zamestnanie. Nemá však rovnaké parametre ako pracovný pomer. Brigádnik nemá také výhody, ako zamestnanec. Nie je chránený (nemá dovolenku, nemá výpovednú lehotu, nemá nárok na stravné lístky a podobne). To môže byť výhodné – ak sa vám nepáči, môžete hneď odísť. Alebo zamestnávateľ, ak nie je s vami spokojný, môže brigádu ukončiť okamžite.

Slovami „brigádnik nie je chránený“ sa tiež myslí aj to, že tu nie je zákonom určená minimálna mzda. To dáva podnikateľom do rúk nástroj, ako vykonať práce, na ktoré sa neoplatí najať zamestnanca. Preto sa brigáda stala aj synonymom pre zle platenú prácu. To nemusí platiť vždy, sú aj lukratívnejšie pozície, napríklad na benzínovej pumpe. Je celkom bežné že firmy nechajú študentov robiť za smiešne peniaze. Je to vždy vecou dohody. Nemusí to však vždy znamenať hneď zderstvo. Jednoducho sú činnosti, ktoré podnikateľ urobiť potrebuje. No sú málo zárobkové, alebo dokonca nezárobkové. Ak sa nájde niekto, kto bude ochotný v rámci brigády ich spraviť za malý peniaz, spokojnosť môže byť na oboch stranách.

Ak pri mzde brigádnik chránený nie je, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci sa vzťahuje na každého.

Aj keď brigáda je možná už od veku 16 rokov, v praxi s ňou začínajú až ľudia v sedemnástke. Druhou podmienkou totiž je ukončené 10 ročné štúdium. Pre neplnoletých je dôležitá informácia, že ak sa chystáte na brigádu, nikto s vami nemôže podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti.

Aké brigády sa bežne dajú „zohnať“?

Do brigádnického pomeru sa zvyčajne berú ľudia na práce, ktoré majú konkrétne vlastnosti:

 1. Sú nárazové, alebo jednorazové. Sezónne, či náhodné. Množstvo hodín, ktoré brigádnik môže vykonať je za jeden rok obmedzený.
 2. Ich vykonávanie by nezarobilo na zamestnanca. Ak sa tomu čudujete, zoberme príklad. Ako brigádnikovi vám firma môže zaplatiť trebárs euro na hodinu a ďalej s vami nemá takmer žiadne náklady. To môže znamenať napríklad 30 eur za mesiac. Zamestnancovi musí zaplatiť najmenej minimálnu mzdu, čiže niekoľko sto eur za mesiac + si jeho ristú mzdu môžete znásobiť, pretože firma za zamestnanca musí odviesť aj odvody a tak sa rýchlo dostaneme aj ku tisícke za mesiac. Nie každé pracovné miesto si na seba zarobí tak, aby uživilo zamestnanca.

Znamená to, že z princípu veci budú vo forme brigád k dispozícii najmä práce jednoduchšie, alebo menšie, alebo krátkodobé. Nemusí ísť vždy o „podradné“ práce ako prenášanie debien.

Pozor, aby ste nenaleteli na podvodnú brigádu

Snaha získať prospech je bežná. Niektoré firmy preto ponúkajú aj nefér návrhy. Vyvolávajú ilúziu, že ponúkajú výhodnú brigádu, či prácu na doma formou brigádnického miesta. Neskôr sa môže ukázať, že ide o podvod.

 • Pred nástupom na brigádu sa uistite, že viete pre koho idete pracovať. Overte si v obchodnom registri čo je to za firmu, kde sídli.
 • Na internete hľadajte túto firmu a hľadajte aj slová podvod, problém, brigáda a podobne. Napríklad ak sa firma volá Podvodné brigády s.r.o, tak potom hľadajte na internete reťazce ako „Podvodné brigády s.r.o podvod“, alebo „Podvodné brigády problém“ a podobne. Môže sa stať že na vás vybrechnú stovky diskusných príspevkov po rôznych fórach, kde si ľudia vymieňajú skúsenosti. Môžete tak odhaliť problémové ponuky. Pozor však – takéto diskusné príspevky by technicky mohla vyrábať aj konkurencia firmy, alebo nejaký nespokojný spoločník.
 • Akékoľvek pokusy o dohodu, aby ste pracovali bez papierov považujte za rizikové. Je to nelegálne a ak sa zamestnávateľ neskôr rozhodne nezaplatiť vám, nielen že si nepomôžete, ale by ste sa ani nemali veľmi čudovať.
 • V prípade, že brigáda je podmienená akoukoľvek platbou z vašej strany, považujte to za veľmi vážny varovný signál. Myslite na to, že pri zamestnaní ide tok peňazí smerom ku vám. Nikdy nie opačne. V lepšom prípade môže ísť o MLM firmu, ktorá sa snaží demagogicky vyvolať dojem, že práca v sieti nie je podnikanie, ale brigáda. Taká práca môže aj zarobiť aj sa môžete veľa naučiť, ale je to podnikanie. Tam sa investícia považuje za normálny stav vecí. Pred podnikaním v MLM však radím dôkladne sa zoznámiť s faktami. Dosiahnuť úspech, či nebodaj väčší zárobok je mimoriadne ťažké a podarí sa to len mizivému percentu z tých, čo to skúsia.

Brigáda v minulosti a dnes

Za socializmu sa pod pojmom brigáda spravidla rozumela pracovná činnosť vykonávaná zadarmo a „dobrovoľne“. Prišla smernica, že zamestnanci Lekárskej fakulty sa chcú podieľať na uprataní parku a tak v sobotu šli… Taktiež bol známym aj pojem „brigády socialistickej práce“. Tu šlo o označenie nejakého kolektívu, ktorý tvoril danú „brigádu“, čiže pracovnú skupinu.

Brigády sú zvyčajne zle platené

Už sme spomenuli, že brigáda často znamená nižší príjem. Bežne sa môžete stretnúť s ponukami začínajúcimi na jednom eure za hodinu. Viac ponúk bude vyžších, zvyčajne však končia niekde pri magickom čísle 5 eur na hodinu. Za nekvalifikovanú prácu je teda brigáda relatívne dobre ocenená. Žiaľ, zárobok na takejto úrovni je pre dnešnú dobu katastrofálny.

Vychádza sa asi z predpokladu, že ten, kto ide na brigádu vlastne nepotrebuje zarobiť, ale si len privyrobiť. Pokiaľ neviete robiť nič iné, len používať hrubú silu, či trpezlivosť, potom je nízka mzda niečo, na čo ste už asi zvyknutí. No ak máte lepšiu kvalifikáciu, považujem brigády s ponukou pár eur za hodinu za stratu času. S výnimkou situácie, že by vám taká brigáda priniesla niečo navyše – prax, známosti, zápočet, alebo skúsenosť. Potom platí že

Skúsenosti môžu byť cennejšie, než mzda

Uvedomujem si, že táto veta sa vám inak číta ak máte 17 rokov (a chcete asi zarobiť rýchlo pár dukátov). Inak sa bude čítať človeku, ktorý už všeličo skúsil. Takže skôr, než nesúhlasne vykríknete, tu sú argumenty.

 1. Nízka mzda na brigáde vás môže už za pár hodín práce naučiť, že mzda je vecou dohody a vášho súhlasu. Nie je to škaredý podnikateľ, ktorý vás zdiera. Vy ste súhlasili s ponižujúco nízkou mzdou? Nie je zlý zamestnávateľ. Naučte sa lepšie komunikovať a vyjednávať. Naučte sa niečo, čo predáte drahšie, než za pár šupov. Z tohto poučenia môžete čerpať celý život.
 2. Na brigáde sa môžete naučiť, ako sa pracuje za nízku mzdu. Môže vás to motivovať k pokračovaniu v škole, alebo v úvahách o vlastnom podnikaní.
 3. Počas brigády budete vidieť, ako funguje firma. Získate rôzne skúsenosti, ktoré možno neskôr využijete. Aj vo vyššej manažérskej funkcii, či v iných pozíciách môžete po skúsenostiach z bežnej práce za lakomý peniaz čerpať. Lepšie sa môžete vcítiť do kože zamestnanca a robiť lepšie rozhodnutia.
 4. Brigáda v prestížnej firme, alebo na zaujímavom projekte vám môže do životopisu vniesť atraktívnu referenciu, z ktorej neskôr môžete v životopise čerpať. Napríklad pár mesačná brigáda v Slovenskej akadémii vied, alebo v nejakej známej firme sa v živote bude vcelku pekne vynímať. Že ste tam robili možno pomocné práce, to sa možno ani nebude skúmať.
 5. Výber firmy, či inštitúcie, v ktorej budete brigádovať, totiž signalizuje aj určitý záujmový profil. Ak sa neskôr, po štúdiu budete chcieť dostať na nejakú pozíciu, personalista sa bude zaujímať čo ste robili. Ak mu predložíte, že vo voľnom čase sa venujete blogovaniu na danú tému a absolvovali ste niekoľko brigád vo firmách, ktoré sa venujú rovnakej veci, je to signál, že vás proste daná oblasť vážne zaujíma. A že ste v tom asi dobrí.

To sú len rýchle príklady, ako sa môžete na takú skúsenosť pozerať. Jednoducho peniaze by nemali byť jediným kritériom, podľa ktorého budete voliť, či je vaša plánovaná brigáda výhodná, alebo nie.

Môže brigádnik zobrať viac brigád naraz?

Sledujte aktuálne zmeny v zákonníku práce – občas sa mení. V zásade však zatiaľ platí, že brigád môžete mať aj niekoľko naraz. Zákonník práce však limituje maximálny počet hodín do roka, ktorý môžete pre jedného zamestnávateľa pracovať, ak ide o brigádu. Je to 350 hodín za rok. Ak si teda zoženiete viacero záujemcov o vašu prácu, môžete pracovať. Pre študentov môžu platiť o niečo lepšie čísla. Ak sa veci venujete, sledujte radšej aktuálnu legislatívu.

Komentáre k článku: Brigáda

 1. Jeana Gilonferova 17. júla 2014

  Dobry den, ak mate zaujem o brigadnicku cinnost/VPP – sofer – rozvoz tovaru v skorych rannych hodinach prosim kontaktujte ma emailom. Len seriozny zaujem.

 2. Rut 18. septembra 2015

  hladam tu lahku pracu manualnu na doma legalnu.

 3. hana 10. novembra 2015

  hledám jakoukoli práci v jč. nemám štěstí

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)