Voľné pracovné miesta – aké sú?

Hľadáte pracovné miesto, ktoré je práve voľné? Je to najjednoduchšia stratégia. Inými slovami snaha loviť na istotu.

Je to podobné, ako keby nejaká žena dala inzerát som "voľná, hľadám nejakého chlapa". Je veľmi pravdepodobné, že by v priebehu pár hodín dostala pár sto odpovedí od voľných chlapov, ktorí by právom očakávali, že táto žena nebude robiť žiadne ťažkosti, alebo drahoty. Chce predsa chlapa, tu som. Otázka však znie, či sa takto dá zohnať aj naozaj kvalitný partner. Podobne je to s voľnými pracovnými miestami.

Voľné pracovné miesta sú. Otázka znie, prečo sú voľné a ešte dôležitejšia otázka znie, či práve vy hľadáte tento typ pracovného miesta. Z logiky veci totiž vyplýva, že dobré pracovné miesto voľné nebýva. Rovnako tak ani pracovníci, ak sú schopní, nebývajú príliš voľní.

Proste tieto dve veci k sebe akosi nejdú. Voľné pracovné miesta, sú vo väčšine prípadov pre stredne alebo ešte menej kvalifikovaných ľudí, ktorí pracujú len priemerne. Je to logické. Keby sa jednalo o dobré pracovné miesto, na ktorom sa oplatí robiť, veľmi dlho voľné nebude.

A preto je výhodné uvažovať o tom, či sa vám oplatí, hľadať voľné pracovné miesta. Ak totiž prídete niekam uchádzať sa o zamestnanie na inzerát typu: „máme voľné pracovné miesta“, ťaháte za kratší povraz. Prídete na miesto, ktoré pravdepodobne nebude príliš lukratívne a budú vás síce potrebovať, no budete nahraditeľní.

Podobne je dobré zamyslieť sa, čo vy môžete urobiť preto, aby ste neboli odkázaní, na voľné pracovné miesta. Ideálne je, ak by sa podarilo pre vás vytvoriť nové pracovné miesto, nie voľné pracovné miesto.

A tu prichádza do hry vzdelávanie. Ak nechcete byť odkázaní, len na voľné pracovné miesta, mali by ste bojovať o to, aby ste na trhu práce mali čo najvyššiu hodnotu. Je možné, že vaša kvalifikácia umožňuje len nižšie kvalifikovanú prácu, napríklad čašník, výčapník, nosič a podobne. Pokúste sa zmeniť tento stav následným štúdiom. Oplatí sa to.

Voľné pracovné miesta totiž neznamenajú veľký zisk, tak ako sa to možno niekedy zdá. Áno získate prácu, iste získate aj plácu. Avšak otázka znie, či peniaze, ktoré na takomto pracovnom mieste dostanete stoja naozaj za stratený čas.

Plocha života akokoľvek zdĺhavá sa môže javiť, je vlastne pomerne krátka. Ak pracujete za nízku mzdu, pravdepodobne na to neskôr doplatíte aj pri penzii.

Viem, človek nerád v produktívnom veku, nerád uvažuje o penzijnom zaradení, ale je dobré myslieť na to, čím skôr. Preto sa vám oplatí okrem ponuky voľných pracovných miest, zaoberať sa vo svojej hlave aj vzdelaním, aby ste si zlepšovali svoju kvalifikáciu, aspoň trochu.

Komentáre k článku: Voľné pracovné miesta – aké sú?

 1. darina 29. októbra 2009

  aku ponukate pracu?

 2. zita 20. augusta 2012

  Po nástupe do istej chemickej firmy pri bb som sa stretla s nepochopením a neochotou zaučiť ma, nezáujmom nadriadených ,čo sa týka môjho zaučenia

 3. Hnus 26. októbra 2012

  vzdelávať sa? Ved už mám vzdelanie na najvyššej úrovni, ale bohužial, múdrym hlavám to akože nestačí, ešte si mám ísť na Mars urobiť prax, potom možno .))))

 4. Alena 26. októbra 2012

  Teraz sú stroje múdrejšie a výkonnejšie ako ludia, takže sa im to viac oplatí. Niekto povedal keby boli všetci študovaný a robili by manažérov kto by pracoval.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)