Pred uzavretím pracovnej zmluvy

Pred uzatvorením pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný oboznámiť budúceho zamestnanca s právami a povinnosťami, ktoré pre neho vyplynú z pracovnej zmluvy, s pracovnými podmienkami a mzdovými podmienkami, za ktorých má prácu vykonávať.

Všetky tieto náležitosti si zamestnávateľ a zamestnanec vzájomne dohodnú. Za účelom uzavretia pracovnej zmluvy ste ako budúci zamestnanec oprávnený vyžadovať akékoľvek relevantné informácie o pracovnom pomere, do ktorého sa chystáte vstúpiť. To isté právo má aj váš budúci zamestnávateľ, avšak v jeho prípade pozná zákonník práce určité obmedzenia.

Zamestnávateľ nesmie od vás vyžadovať informácie o tehotenstve, o rodinných pomeroch, o bezúhonnosti s výnimkou, ak ide o prácu, pri ktorej sa bezúhonnosť osobitne vyžaduje a o politickej, odborovej a náboženskej príslušnosti. V prípade, ak tento zákaz zamestnávateľ poruší, a vy to budete napríklad pomocou svedkov schopný dokázať, máte právo na peňažnú náhradu, ktorej výšku určí príslušný súd.

Čo sa týka zamestnanca, ten má ale povinnosť informovať zamestnávateľa o skutočnostiach, ktoré bránia výkonu práce alebo ktoré by mohli zamestnávateľovi spôsobiť ujmu, a o dĺžke pracovného času u iného zamestnávateľa, v prípade ak sa jedná o mladistvého.

Pri prijímaní do zamestnania sa zamestnávateľ musí riadiť zásadou rovnakého zaobchádzania, ktoré sa pri prijímaní do práce zaručuje.

Komentáre k článku: Pred uzavretím pracovnej zmluvy

  1. kabaro2 25. septembra 2011

    ja bi som sa chcel spitat mam nastupit do prace cez agenturu ale nieco mi do toho doslo ze co bi sa mohlo stat alebo ze ake dosledki bi mohol spravit agentura ked si rozmyslim ze tam nepojdem dakujem za odpoved.

  2. MacGyver 26. septembra 2014

    Kabaro2 môj názor na prácu cez agentúru je taký, že agentúry sú podvod a práve preto by som ja cez agentúru prácu nehľadal. Možno tak cez nejaký inzerát.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)