Ponuka práce

V období krízy celkom prirodzene ľudí začína viac zaujímať nové zamestnanie. Zvyšuje sa nápor na úrady práce, servery s inzerátmi.

  • Zamestnanci často poškuľujú po tom, či iný zamestnávateľ nemá lepšie platenú prácu, ako ich súčasný.
  • Nezamestnaní sa snažia nájsť si robotu.

Na ponuke zamestnania je nepríjemné to, že čím menej atraktívna je, tým ľahšie ju nájdete. Miesta, ktoré sa obsadzujú ťažko nájdete hneď. Naopak zaujímavé pozície sa často nedostanú ani na verejnosť, pretože miesto sa obsadí po známosti. Nemyslím tým po protekcii, ale tak, že niekto pozná vhodného kandidáta…

Aká ponuka zamestnania sa vás týka?

V dnešnej dobe je stály trend zvyšovania kvalifikácie. Aj do robotníckych profesií v továrňach začína akosi samozrejme pribúdať potreba znalosti práce s počítačom. Ak sa v počítačoch nevyznáte, je to hendikep. Ponuka zamestnania bez znalostí smeruje do nízkorozpočtovej kategórie. Slabo platené miesta a miesta ktoré neraz majú aj krátku životnosť.

Oplatí sa vám preto zvážiť, v akom smere sa vám oplatí zvýšiť si kvalifikáciu. Je celkom bežné vidieť ľudí, ako si po večeroch dorábajú maturitu. To je fajn, tabuľkovo sa človek s vyšším vzdelaním môže v niektorých firmách dostať na lepší plat. Pre praktický efekt však vždy zvážte, čo sa vám oplatí naštudovať. Niekedy by dobrá znalosť počítačov rozšírila vaše možnosti, na aké ponuky práce môžete reagovať. Inokedy prehĺbenie odborných znalostí. Asi vždy zlepšenie komunikačných schopností. Tieto znalosti a zručnosti zvyčajne posunú vašu pozíciu na trhu práce oveľa vyššie, ako maturita.

Keby ste sa vo firmách popýtali, aké pracovné pozície je najťažšie obsadiť, odpoveď by bola všade rovnaká. Niet najlepšie platených ľudí. Schopného manažéra, či predajcu je veľmi ťažké zohnať. Výborného grafika, inžiniera… Jednoducho tí najlepší sa ťažko hľadajú. Berte to ako tip. Nečítajte ponuky zamestnania len tak, čo dnes viete robiť a na čo môžete zareagovať. Zvážte, či nie je možné pár týždňov tvrdo študovať a stať sa odborníkom na nejakú konkrétnu oblasť. Potom by ste totiž mohli ašpirovať na ponuky zamestnania na vyššej úrovni.

Podvodné ponuky zamestnania

Smutné je, že (nielen) internet je doslova prešpikovaný podvodnými ponukami zamestnania či brigád. Už sme tu o nich na viacerých miestach písali. Doba je krutá a niektorí podnikatelia si postavili biznis na tom, že zneužívajú naivných a neinformovaných ľudí. Predkladajú im lákavo znejúce príležitosti. No tie sú v skutočnosti buď podnikanie (MLM), alebo podvod.

Ako rozpoznať podvod? Stručne povedané: v prvom rade sa uistite, že ide o zamestnanie a nie o podnikanie. Podnikanie a podvodné ponuky majú spoločnú črtu – vyžadujú od vás vstupnú investíciu.

  • Pokiaľ hľadáte prácu, schéma je jednoduchá. Vy robíte, zamestnávateľ platí. Peniaze idú k vám, služba od vás. Tento princíp musí platiť od začiatku. V ponuke zamestnania sa preto uistite, že ide o zmluvný vzťah tohto druhu.
  • Podnikanie zvyčajne vyžaduje vstupný kapitál. Vy musíte niečo zaplatiť, investovať do vstupného poplatku, alebo do tovaru. Až potom môžete začať vlastnú činnosť na ktorej možno zarobíte. Ak je živnosť medzi požiadavkami a nie je to zvýraznené, je to vždy veľmi podozrivé. Niektoré MLM firmy tak verbujú nové dušičky.
  • Podvod má tiež jednoduchú schému. Peniaze idú od vás a všetko ostatné je druhoradé. Takže ak nájdete ponuky na prácu, ktoré vyžadujú od vás nejakú finančnú iniciatívu, vždy je to podozrivé.

Je škoda, že takéto podvodné lákadlá na trhu sú, ale nedá sa s tým dohromady nič robiť. Ak teda chcete reagovať, vždy sa zaujímajte o toho, kto zamestnanie ponúka. Normálna firma, či podnikateľ nemá problém v ponuke práce uviesť svoj názov a plný kontakt. Podozrivá ponuka práce sa od nej často líši tým, že z inzerátu nie je jasné o čo ide. Kontakt uvedený na P. O. Box, alebo len telefonický je vždy podozrivý.

Stačí ak sa vžijete do pozície nejakej firmy. Platia veľa za reklamu. Pri inzeráte s ponukou práce môžu mať uvedený svoj názov. To sa predsa hodí – čím známejšia firma, tým vyššia prestíž v nej robiť.

Ak si predsa len nie ste istí o akú firmu ide a z ponuky práce to nie je jasné, zaujímate sa o to. Keď sa to dozviete, skontrolujte si firmu na orsr.sk alebo na zrsr.sk  – to sú registre firiem a živnostníkov. Rýchlo zistíte, odkedy firma existuje a kde sídli.

V druhom kroku na internete dajte hľadať názov firmy. Čo z neho vypadne? Niekedy nájdete diskusie zamestnancov, alebo bývalých zamestnancov, ktorí môžu upozorniť napríklad na neplatenie. Takéto diskusie nie sú spoľahlivé, ale ako signál sa dajú použiť.

Nehľadajte zamestnanie, ale ponúkajte svoje služby

Z povahy veci sa predpokladá, že zamestnanec je skôr pasívny tvor. Ak je účtovník, predpokladá sa, že bude hľadať účtovnícke miesta. Vy môžete ísť ďalej. Ak viete veľa zaujímavých vecí, môžete zvážiť, že svoje služby ponúknete niektorej agentúre. Tí vám neraz môžu nájsť aj také príležitosti, ktoré sa bežne nezverejňujú. V niektorých prípadoch môže mať zmysel ak o svojom záujem pracovať v určitej firme dáte vedieť. Môžete osloviť HR oddelenie a dať im svoje CV a krátku informáciu aký by mohol byť váš pracovný prínos. Veľmi často sa taký životopis založí a stratí. Ale vždy je nádej, že personalista má známych a jeho kamarát práve potrebuje obsadiť podobnú poíciu v inej firme.

Je to teda skôr vec šťastia, ale šťastie praje pripraveným.

Ako získať ideálne zamestanie?

Asi ideálnym spôsobom je nehľadať, ale využiť sieť kontaktov. Ak máte veľa známych, všetci by mali vedieť, čo sa deje.

  1. Akú prácu viete vykonávať.
  2. Že hľadáte zamestnanie.

Neraz sa stane, že sa ľudia, napríklad, v posilňovni rozprávajú. Možno aj zaznie časť informácie „ja som programátor“ ale programátorovi sa môže zdať trápne povedať, že si práve hľadá prácu. Preto je výhodné, ak sa pokúsite rozhodiť siete známych.

Tieto siete by mali vychádzať z logickej úvahy. Kto by mohol pomôcť? Kto vie, že bude ponuka práce? Ak ste programátor, určite je dobrý nápad intenzívne sa zúčastňovať v diskusiách s inými programátormi. Pomáhajte im, raďte. Ak si vytvoríte meno, neskôr, ak bude o vás známe, že hľadáte zamestnanie, dostanete neraz aj viacero pozvaní na pohovor, často od neznámych ľudí. Urobili ste na nich dobrý dojem…

Je jasné, že s niektorými pozíciami je to ťažšie ako s IT zameraním. Mnoho odborností však má svoje odborné internetové fóra. Môžete zvážiť prítomnosť v skupinách, ktoré sa venujú niečomu všeobecnému. Témam, kde sa môže objaviť personalista, či majiteľ firmy. Kde sa diskutuje o úspechu, podnikaní, dosahovaní cieľov, sebamotivácii. Takým spôsobom máte šancu zaujať ľudí okolo seba. Získať si uznanie. Neskôr, ak budete hľadať prácu a dáte to o sebe vedieť, potom je šanca, že vás niekto z vašich známych bude chcieť mať vo svojom tíme.

Na veľkú väčšinu pracovných pozícií totiž najviac pasujú ľudia, ktorí sú dobrí v medziľudských vzťahoch. Práve preto sa vám oplatí v tejto oblasti prednostne rozvíjať svoje schopnosti. Ponuka pracovných miest totiž býva najlepšia pre tých, ktorí sú dobrí odborne, ale aj ľudsky.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)