Malá firma verzus veľký podnik

Práca v malej firme a vo veľkom podniku – rozdiely

Aké sú rozdiely pre vás ako pre zamestnanca medzi prácou v malej firme a veľkom podniku? Je ich veľa a jedno aj druhé má svoje za, aj proti, skúsme si to porovnať:

  • Dochádzka do práce a odchody z práce: V malej firme je dosť pravdepodobné, že ak prídete pár minút neskôr do práce, budú vám to tolerovať (prípadne si to možno nikto ani nevšimne), avšak vo väčších podnikoch alebo v štátnej správe je už samozrejmosťou elektronický systém dochádzky. A tak sa vám môže stať, že za jednu zmeškanú minútu si musíte nadpracovať 15, resp. 30 minút, podľa toho, ako má podnik systém nastavený.
  • Pracovný čas: Prácu nadčas môže od vás zamestnávateľ požadovať v rámci zákonníka práce. Ale priznajme si, s dodržiavaním zákonníka práce mávajú práve zamestnávatelia malých firiem problémy a tak sa vám môže stať, že budete pracovať nadčas a prácu nadčas nedostanete zaplatenú. Ale na druhej strane vám možno šéf občas dovolí odskočiť si niečo vybaviť do mesta, prípadne kvôli deťom do školy a podobne. To sa vám vo veľkom podniku zrejme nestane.
  • Odmena za vykonanú prácu- výplata mzdy: Vo väčšom podniku spravidla býva výplatný termín dodržiavaný, ale „u súkromníka“ sa vám môže stať, že vám povie, že jednoducho teraz nemá (a vysype na vás svoje starosti s neplatičmi a pod.) a vy si musíte na výplatu mzdy počkať. Výška výplaty vo veľkej firme spravidla zodpovedá mzdovému výmeru, ale v malej firme sa s vami väčšinou šéf dohodne na tom, že vám napíše minimálnu mzdu a zvyšok vyplatí „na ruku“. Je to nevýhodné pre vás v prípade práceneschopnosti a tiež do budúcnosti kôli výpočtu starobného dôchodku.
  • Zákonník práce: Myslím, že sa tiež lepšie dodržiava vo veľkých podnikoch, nakoľko ich riaditelia si uvedomujú, že sú ostrejšie sledovaní inšpektorátmi, ako tzv. „malé rybky“ a keďže nepotrebujú problémy a sankcie, dajú vám ako zamestnancovi, čo vám podľa zákonníka práce patrí. A ak sú vo firme aj odbory, tým skôr…
  • Sociálny program: taktiež je tu plus za podniky, nakoľko sa tvorí väčší sociálny fond. A tak si zamestnávateľ z neho môže dovoliť hradiť vám nielen príspevok na stravu, ale aj na dopravu, prípadne nejaké návštevy plavárne, fitnesscentra, organizovanie dňa detí a pod.
  • Odstupné pri výpovedi: Veľmi nepríjemná téma- výpoveď daná zamestnávateľom. Ale bohužiaľ, v tejto dobe aktuálna. Opäť sa musím prikloniť na stranu väčších podnikov, pretože je tam vyššia pravdepodobnosť, že ak by aj podnik v krajnom prípade šiel do krachu, na odstupné pre svojich prepustených zamestnancov bude mať. Odkiaľ? Buď z iných aktivít, ak firma vlastní viac prevádzok alebo sa zaoberá viacerými druhmi podnikania, alebo ho uhradí za firmu sociálna poisťovňa, nakoľko si firma hradila poctivo „Odvody pre prípad nezamestnanosti“. Netvrdím, že malý podnikateľ je lajdák a neplatí si ich..ale stáva sa mu to častejšie..

Takže teraz máme na výber. Vlastne ani veľmi nemáme, pretože je kríza a vezmeme pravdepodobne prácu, aká sa nám naskytne, často aj pod úroveň svojej kvalifikácie. Alebo sa rozhodneme ostať pracovať pre šéfa, ktorého prístup sa nám celkom nepáči, ale neporadíme si s tým. Záleží to najmä od nás, ako sme motivovaní ostať v takej práci, či už finančne, alebo či je to jednoducho nevyhnutnosť a musíme to strpieť aspoň do toho času, kým sa nám nepodarí nájsť niečo lepšie…Hoci v mojom porovnávaní vyznieva práca vo veľkom podniku ako výhodnejšia pre zamestnanca, v dnešnej dobe sú rovnako ohrození zamestnanci v malých aj veľkých podnikoch a možnosti uplatnenia sa na trhu práce sú stále menšie. Bohužiaľ…

Napísala Mortysha

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)