Facebook a hľadanie práce

Facebook je fenoménom doby. Nebude tu natrvalo, za nejaký čas táto módna vlna zrejme celkom zanikne. Do tej doby je veľmi užitočné myslieť na to, že Facebook môže výrazným spôsobom ovplyvniť, či vôbec prácu dostanete, alebo nie. Znie to možno čudne, ale Facebook dnes začína byť samozrejmosť. A mení naše správanie sa. To, čo ešte donedávna boli veci dôverné, tajné, či rodinné, Facebook mení na poloverejné.

Nie, nestáva sa to rýchlo. Ak ste na Facebooku nejaký čas, zvyknete si, že nie je problém zdieľať aj veci, ktoré možno nemuseli ísť na verejnosť. Raz si povzdychnete, že včera ste sa príliš opili. Inokedy napíšete status, že ste v práci a je tam nuda. A zas inokedy napíšete niečo proti kolegom. Takto pomaly vzniká vo vašej časovej osi záznam vašich postojov, akcí a záujmov. Dávate na Facebook zdieľať rôzne videá, vtipy. Občas príde fotografia z oslavy, či žúru.

Takéto informácie sa predsa na Facebook dávajú celkom bežne. Robia to všetci. A ako plynú mesiace, prestávate uvažovať o tom, že niektoré statusy z minulosti (kto by sa k nej už vracal?) sú možno také, aké by nemal vidieť celkom hocikto.

A potom príde ten deň a vy potrebujete získať novú prácu. Váš budúci zamestnávateľ si dá čas na rozmyslenie. V pohovoroch ste možno vyšli ako vcelku nádejný kandidát. Ale potom sa pozrie na facebook. Možno sa ku vám pridá ako neznámy anonymný kamarát. A to už má plný prístup ku vašej histórii. Čo na nej nájde?

  • Zistí, že v zamestnaní ste si našli spôsob, ako písať (statusy posielané v pracovnej dobe). Asi nepatríte k ľuďom, ktorí v práci idú naplno. Chceli by ste zamestnanca, ktorého viac baví klebetenie na Facebooku namiesto plnenia pracovných úloh? Ja nie.
  • Zistí, že vaše záujmy sú možno orientované celkom iným smerom, než je vaša pracovná pozícia. Ak ste členom niekoľkých zábavných stránok, ale žiadnej odbornej… Viem, nevadí. Ale je to signál.
  • Môže skúmať, čo dávate zdieľať. To často odráža aj okruh toho, s čím sympatizujete, čo zodpovedá rozmerom vášho IQ. Často sa dajú ľahko prečítať politické a záujmové postoje. Nuž a hlavne vkus!
  • Výborne sa dá odhadnúť aktivita / kreativita daného človeka. Ak zamestnávateľ hľadá lídra do tímu, potrebuje človeka, ktorý druhých ťahá. Taký na Facebooku bude mať asi viac vlastných príspevkov (zaujímavé statusy, fotky, videá) než zdieľaných a popreberaných.
  • Môže skúmať vašich priateľov – hlavne ak ich nie je veľa. Potom sa dá z toho veľa usúdiť. Ľudia sú rovnakí, s akými ľuďmi sa stretávajú. Ak je aj vaša časová os vcelku "v poriadku" ale vaši kamaráti sa predháňajú v zdieľaní trebárs rasistických vtipov… Bolo by len pochopiteľné, ak by si váš zamestnávateľ povedal, že s tým asi sympatizujete.

Facebook je teda akési zrkadlo, ktorým sa dá vidieť aj tam, kde si myslíte, že nie je nič vidieť. Zákerný je práve tým, že naň priebežne posielate rôzne dáta, vytvárate si časovú os. Ako čas plynie, je to čoraz zložitejšie. Ak máte veľa statusov (často stovky až tisícky) potom nastáva problém podobný, ako majú ľudia s dlhými vlasmi. Dlhé vlasy rastú dlho a to z nich robí niečo jedinečné. Aj by ste už možno skúsili krátky športový účes, ale to musíte zahodiť tie roky rastu…

Takisto Facebook si plníte pomaly. Po nejakom čase je už ťažké zrazu to celé zmazať. Je ťažké vypnúť to, ale aj prečistiť. A tak sa s tým akosi zmierite, zvyknete si na to. No Facebook môže neskôr hrať značne vo váš neprospech, ak budete hľadať prácu. Nemusí – to záleží na tom, aké statusy píšete, čo zdieľate.

No a ešte jedna drobnosť. Je to na polemiku, ale schopný človek na Facebooku veľa nepobudne. Zvyčajne nemá čas na strácanie. A tak vaša časová os na Facebooku prezradí ešte aj to, koľko času zo dňa ste ochotní premármiť vo väčšine prípadov len jalovým klikaním. Sú ľudia, ktorí sú na Facebooku takmer trvale. Tam sa už dá začať uvažovať o tom, či nejde o závislosť. Čo takému človeku chýba v reálnom živote, že sa uspokojí s počítačom? Uniká pred niečím?

Takže Facebook považujte vždy za nástroj, ktorým sa dá o vás zistiť veľa informácií. Tie informácie vám v budúcej kariére môžu otvoriť dvere. Ale aj zatvoriť.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)