Čo by som chcel robiť?

Mnoho ľudí by rado robilo úplne inú prácu ako robí dnes. Žiaľ často je tento ich sen naozaj iba snom.

A pritom ich od realizácie sna na skutočnosť môže deliť len pár rokov. Ako príklad zoberme osobu, ktorá pracuje v ťažkej, málo kvalifikovanej práci poštového doručovateľa. Rád by pracoval vo vlastnej firme, napríklad ako osobný tréner. Taká vízia je pre túto osobu atraktívna, znamenala by zmenu pracovného zaradenia o niekoľko stupienkov vyššie, lepší by bol aj príjem a aj pracovná doba by plynula ľahšie, pri vykonávaní povinnosti, ktoré ho bavia.

Tento sen už v sebe nosí niekoľko rokov a to je aj všetko. Nikdy ho však nenapadlo preto niečo urobiť. Netrúfol si, považoval svoj sen za sen – za nereálnu túžbu. Pritom stačí postaviť si stratégiu. Chcel by som byť osobným trénerom? Mám internet tak zistím, aké predpoklady má mať osobný tréner. Aký typ školenia alebo kurzu je potrebné absolvovať, či je potrebné mať nejaký certifikát a podobne.

Po zistení týchto náležitostí nasleduje pravdepodobne šok. Zistíte, že stať sa osobným trénerom, je pomerne jednoduchá záležitosť. Stačí si prečítať nejakú tú literatúru, absolvovať pár kurzov. A z nereálneho sna sa zrazu začína tvoriť reálny program.

Môžete začať študovať, kúpite si knihy, začnete sa dovzdelávať, stretávajte sa s ľuďmi, ktorí už robia okolo posilňovní. Zaujímajte sa o to, či by ste aj v stave nie úplnej kvalifikácie, nemohli nastúpiť v niektorej posilňovni ako pomoc, a podobne. Dôležité je začať ísť za tým čo chceme.

Toto je asi veľmi základný kameň úrazu u mnohých ľudí. Majú svoj sen, o ktorom snívajú chvíľu pred zaspatím. Radi by boli niečím, čím nie sú, a zdá sa im úplne nedostupné a nereálne, aby sa tým niečím stali. Pritom to často znamená, že by stačilo absolvovať pár mesiacov, či rokov (podľa náročnosti cieľa) nepohodlia a z nekvalifikovanej pracovnej sily sa môže časom vypracovať schopný podnikateľ, ktorý druhým dáva – prácu (!).

Je dobré ak sa budete snažiť myslieť spôsobom, ktorý končí otázkou, čo som preto čo chcem urobil dnes.

Napríklad chcete sa stať fotografom, ktorý sa živí fotografovaním svadieb. To znamená mať k dispozícii nejakú fototechniku, mať znalosti, vedieť si zohnať kšeft a podobné úlohy. Kým toto všetko nemáte bude sa vám zdať zámer byť fotografom na svadbách celkom nereálny.

Preto si položte otázku, chcem byť fotografom? Čo som preto spravil dnes? Možno zistíte, že odpoveď bude znieť nič. Ak ste preto nič nespravili, položte si otázku znova. Chcem sa stať fotografom? Ak áno, musím preto niečo robiť. Nestačí chcieť.

A preto pre to niečo urobte.

Kúpte si knihu, učte sa fotografovať, zariaďte si, aby ste mali fotografický aparát – nemusí to byť vždy hneď najprofesionálnejší model. Dôležite je, aby ste na sebe pracovali, pretože človek veľmi rád sníva sny, ktoré vyzerajú nedostupné, ale väčšina zamestnaní sa dá reálne dosiahnuť aj samoštúdiom.

Ak ste už starší o to viac je dôležité, aby ste sa vo svojom voľnom čase venovali štúdiu. Prídu mladí kvalifikovaní pracovníci, ktorí budú z trhu veľmi agresívne vytláčať všetkých starých, smerom ku manuálnejším a podradnejším prácam.

Komentáre k článku: Čo by som chcel robiť?

  1. gigina 20. októbra 2010

    najväčší problém je často v tom, keď človek vlastne ani nevie čo chce…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)