Ako získať prax po škole?

Držíte v ruke maturitné vysvedčenie, alebo vysokoškolský diplom a máte pocit víťazstva. Ibaže… Čo teraz s tým ťažko vydretým kusom papiera? Kde sa zamestnáte?

V dnešnej dobe je hľadanie zamestnania veľmi zložitou záležitosťou, tým viac, ak ste čerstvým absolventom školy bez praxe. Lenže kde získať prax? Súčasným trendom na poli pracovných príležitostí je zamestnať „hotového“ človeka, teda takého, ktorý má v určitej oblasti skúsenosti, získal už nejaké pracovné návyky a vie, čo daná práca obnáša.

Nikoho však nezaujíma, kde máte tieto znalosti získať. Je to začarovaný kruh: žiadaná je prax, vy ju nemáte a keď ju chcete získať, nikde vás nezamestnajú, pretože ju nemáte…

Veľmi dobrým riešením môže byť pobyt v zahraničí. Samozrejme, slovo „au – pair“ v životopise nikoho neohromí, ale keď to trošku zaonačíte, môžete z toho vytĺcť kapitál ( čiže zamestnanie). Čo takto „pracovno-študijný pobyt v zahraničí“? Nemusíte sa rozpisovať o tom, že náplňou vašej práce bolo voziť deti do škôlky, pripravovať raňajky a večere, vysávať. Aktívna znalosť cudzieho jazyka bude vo Vašom životopise takisto nezanedbateľnou položkou.

Ďalšou cestou, ako získať určitú prax, je rozšíriť pole pôsobnosti. Vyštudovali ste obchodnú akadémiu a očakávate, že vám niekto dá prácu účtovníčky, alebo nedajbože ekonómky? Zabudnite na to! Bez praxe to nepôjde. Musíte zľaviť zo svojich nárokov až tak, že vezmete akúkoľvek prácu – áno, aj prácu vo výrobe, kde budete pobiehať vo firemných montérkach a prenášať škatule z miesta na miesto, alebo do omrzenia spájať sady káblikov. Prax účtovníčky vám to síce nedá, ale získať určité pracovné návyky, ktoré sú pre absolventa nové a neznáme, napríklad ráno vstanete na zazvonenie budíka, naučíte sa komunikovať s kolegami a nadriadenými ( čo sa diametrálne líši od komunikácie so spolužiakmi a vyučujúcimi – tí vás vyhodiť nemôžu). A samozrejme, vaša práca bude ocenená mzdou, čo je, pravdaže, hlavným dôvodom, prečo sa zamestnať.

Ďalšou priečkou v kariérnom rebríčku je medzistupeň medzi výrobnou a kancelárskou prácou. Môže to byť práca skladníčky, majstra, vedúcej zmeny. Ľudia na takéto pozície sa obyčajne „verbujú“ z radov výroby, pretože takáto práca vyžaduje, aby ste poznali základné aspekty výroby ( súčiastky, stroje, rozdelenie prác ) Tu sa už dostanete aj k nejakej tej kancelárskej práci, čo je ďalšie plus do vášho životopisu.

Už ovládate cudzí jazyk, máte pracovné návyky, má vám kto dať referencie a máte nejakú tú prax. Čím viac takýchto skúseností budete mať, tým hodnotnejší budete pre budúceho zamestnávateľa.

Ale pozor!!! Pokiaľ možno, nestriedajte zamestnávateľov ako na bežiacom páse! To totiž vytvára predpoklad, že sa nikde dlho nezohrejete a potenciálny šéf by zbytočne strácal čas, ktorý by potreboval na vaše zaškolenie. Načo sa snažiť, keď o pár mesiacov tu bude niekto iný, koho bude treba zaškoliť?

Komentáre k článku: Ako získať prax po škole?

 1. Lukáš 7. februára 2016

  1 – „au – pair“ čiže ženy , áno pre nich je to dobrá možnosť začatia

  Minulý rok som skončil školu – maturitu v oblasti dopravy – prax nieje a ani nebude .
  V tejto dobe je možnosť rekvalifikácie hm to znie až moc dobre škoda že sa to neberie ako prax v niečom čiže úplne na nič , takže si to kľudne štát može nechať .

  Žiadostí o možnosť práce v doprave zapojil som sa už do stoviek ponúk – nič – nemám prax

  2 možnosti – buď ostať tu ( pásová robota , áno nove automobilky len ich stavajú , koľko práce bude , môžu si tam aj pracovať .

  Možnosť do budúcna je len zahraničie . (bohužial)

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)