Ako si mám nájsť prácu?

Nejaké to euro navyše sa hodí asi vždy. Veľa ľudí preto rozmýšľa, ako si nájsť zamestnanie. A to je zlá otázka. Prezrádza, že sa na svet práce taký človek pozerá len zo svojho vlastného pohľadu a nezaujíma sa o to, ako by vec mohol vidieť zamestnávateľ. Jasné, ak chcete zamestnanie, čerta starého vás zaujímajú nejaké záujmy firiem. Ale s takým postojom sa vám bude práca hľadať o niečo ťažšie. Takí ľudia svojím postojom vo firmách právom vzbudia pocit, že chcú získať peniaze a tak hľadajú niekoho, kto by im bol ochotný za niečo zaplatiť. Nešťastne hľadajúci zamestnanie svoju pozornosť nedajú sebe, svojmu výkonu, ale pozerajú sa na zamestnávateľa pomaly s skoro až otrčeným klobúkom. Skúmajú

 • kto má prácu
 • koľko zaplatí
 • aké výhody a istoty budú

A podobne. Je to prirodzený postoj. Škola nás naučila vyštudovať a potom si hľadať zamestnanie. Ale pozrite sa na to inak. Očami zamestnávateľa. Nájsť si prácu je totiž obchod.

 • Vy ponúkate (predávate) svoje služby, čas, znalosti, silu.
 • Zamestnávateľ ich má od vás kúpiť.

Aby tento "predaj", alebo "obchod" prebehol, musíte zaujať – tak ako v každom obchode. A na to potrebujete marketing, reklamu… Samozrejme, ak sa pýtate "ako si mám nájsť prácu" nemáte asi chuť svoju prácu najskôr lákavo zabaliť a predať. Chcete hneď prácu. No ak ju nemáte, poďte sa teraz zamyslieť nad tým, ako zo seba môžete spraviť atraktívnejšieho kapríka v rybníku zvanom trh práce.

Mnohí si chcú nájsť zamestnanie, ale neponúkajú služby

Zamestnávateľ sa na veci pozerá celkom inak, než to vidia zamestnanci. Ak budete myslieť tak, ako myslí zamestnávateľ, môže to zlepšiť vaše šance nájsť si dobré pracovné miesto.

Ako zamestnávateľ (po všakovakých skúsenostiach) predpokladám to najhoršie. Môj postoj sa dá formulovať ako "zamestnanci ma chcú obabrať, chcú sa flákať, hlavne chcú veľa peňazí". S týmto prístupom sa potom možno pozriem na inzertné servery, kde sa dá nájsť veľa výkrikov do tmy typu:

 • Hľadám zamestnanie.
 • Kto ponúka prácu na doma?
 • Hľadám brigádu.

Inými slovami to znamená, že títo ľudia chcú získať peniaze. Tam je sústredená ich pozornosť a záujem. Ak spravím konkurz na nejaké miesto, určite týchto ľudí rozpoznám veľmi rýchlo – ich prvá otázka bude "aký dostanem plat". Ja viem, plat je dôležitá zložka rokovania. Dáva však tušiť, že zamestnanec sa zaujíma najmä o to že bude brať. No ja, ako zamestnávateľ chcem niekoho, kto chce dávať. Taký človek sa na plat nepýta.

Teraz mi namietnete, že sa na plat pýtať musíte, aby ste posúdili, či vôbec budete o zamestnaní uvažovať. Poviete, že je logické pýtať sa na plat veď preto si hľadáte zamestnanie. No skúste vydržať. Na rokovanie o plate dôjde vždy, vydržte pár minút sa na to nepýtať.

Ostatne ak viete niečo robiť, predpokladáte isté platové rozpätie. Plus mínus dostanete všade zhruba rovnako za to isté. Takže v úvode rozhovoru sa na plat, výhody, telefón a auto zadarmo nepýtajte. Kladiete si predsa otázku "ako si mám nájsť zamestnanie". Nie ako mám nájsť najlepšie platové podmienky. Takže ak vás zaujíma práca (sic!) tak to možnému zamestnávateľovi dajte celkom jasne najavo. Nepýtajte sa na plat. Rovno hovorte o tom, čo viete robiť.

Ak vás robota zaujíma a baví, viete o nej hovoriť, viete hovoriť o doterajších výsledkoch. Práve takí ľudia sú pre zamestnávateľa najvýhodnejší. Chcú robiť. A vedia robiť. Je im jasné, že za to dostanú peniaze a keby náhodou málo, tak obratom pôjdu inde. Sú dobrí, vedia to a neboja sa. Práve takýto imidž si skúste vytvoriť na pracovnom pohovore.

Ponúknite seba, ako službu

Ak teda hľadáte zamestnanie, myslite na to, že zamestnávateľ potrebuje vyriešiť nejaký problém. Potrebuje mať vykonanú určitú úlohu, alebo prácu. Ponúknite zamestnávateľovi hotové riešenie jeho problému. Nepíšte inzeráty "hľadám zamestnaie". Píšte doslova reklamu na svoje služby. Predajte sa.

 1. Veľmi zle: Hľadám miesto v reklamnej agentúre. Požadujem plat 3000€, auto, 3 telefóny, dva mesiace dovolenky a právo opľuť klienta ak sa mi zachce.
 2. Lepšie: Skúsený grafik hľadá uplatnenie v reklamnej agentúre. Ukážky prác na mojej stránka – adresa.
 3. To isté inými slovami: Realizoval som mnoho úspešných reklamných kampaní ako samostatný kreatívny grafik. Budem meniť zamestnávateľa.

V druhom prípade už je jasnejšie, čo ponúkate. Stále však musíte písať že niekoho hľadáte. Ešte účinnejšie by bolo, keby ste napísali inzerát tak, že nenapíšete "hľadám". Po prečítaní vášho inzerátu musí váš budúci zamestnávateľ povedať sám od seba: tohto človeka hľadám! V treťom a štvrtom inzeráte – možno až dráždivo sebavedomom – ukazujete, že sa vyznáte v tvorbe. Žiadne prosíkanie o almužnu, priamo výsledky, úspechy, schopnosť.

Každý príčetný zamestnávateľ vie, že ak ste už mali výsledky, tak aj budete mať výsledky. Každý, kto by hľadal výkonného grafika si v takomto inzeráte vie nájsť svoje. Nemusí to byť práve reklamná agentúra, ktorá takého človeka môže potrebovať.

Predávate samého seba a nie svoju pracovnú silu

Ak hľadáte zamestnanie, vždy myslite na to, že je najviac tých, čo toho veľa nevedia, ale veľa chcú. Odlíšte sa. Ukážte čo viete. Ukážte zamestnávateľovi, čo mu môžete priniesť, ak budete pre neho robiť. Musíte zaujať. A to sa vám nepodarí, ak hneď vytasíte svoje mzdové nároky.

Ak sa teda pýtate ako si mám nájsť miesto, tak si ujasnite

 • čo ovládate naozaj dobre
 • aké výsledky ste doteraz zaznamenali
 • akými úspechmi sa viete prezentovať
 • aké školenia a certifikáty máte

Tieto svoje výsledky si pripravte do atraktívnej formulácie inzerátu, alebo listu pre firmy a oslovte firmy, pre ktoré by ste vedeli pracovať. Nepýtajte sa na mzdy, rovno predložte firmám "na stôl" to, čo viete.

No a čo v prípade, že dohromady toho veľa neviete, nič významné ste nespravili, nemáte príliš čo ponúknuť?

To je problém. Ale vo svete práce sa odporúča problému hovoriť príležitosť. Ak "nič nemáte a neviete", tak sa rýchlo začnite niečo učiť. Doba je taká, že o málo kvalifikovaný personál stále klesá záujem. No a pýtate sa čo sa učiť najskôr? Komunikáciu. Učte sa, ako jednať s ľuďmi. Ako hovoriť na verejnosti. Prijímací pohovor totiž "vyhrá" zvyčajne ten, kto vie lepšie jednať s ľuďmi. A to sa dá naučiť.

Komentáre k článku: Ako si mám nájsť prácu?

 1. Linda 27. augusta 2012

  Prečítala som si Váš článok Ako si mám nájsť prácu. Tie slová, užitočné rady ako si nájsť prácu sú síce pekné, ale na míle vzdialené od reality. Ani bezchybné správanie, vystupovanie, milý úsmev, pozitívna nálada a vymenovanie všetkých služieb, ktoré by uchádzač o zamestnanie ponúkol mu nezaručia danú prácu, ktorú by mal rád a bol by v nej šťastný. Vy ste nemali asi nikdy problém nájsť si adekvátne zamestnanie vzhľadom k Vašej kvalifikácii, že? Prosím urobte si prieskum ľudí, ktorí majú VŠ (to je jedno akú), za sebou desiatky školení a certifikátov (jazykových, odborných) a nemajú adekvátne zamestnanie. Sú nútení robiť za minimálnu mzdu v automobilovom priemysle na pozíciách operátor, upratovačky, alebo odísť a nechať 2 malé deti a ísť opatrovať do Rakúska? Vy tam píšete o tom, ako sa má človek stále vzdelávať a moja otázka znie za čo !!!!!! Ak prišiel o prácu, ktorú mal rád a nemá nárok ani na podporu, a musí zobrať hocijaké brigády, aby sa uživil – seba i svojich blízkych. Všetko je závislé od finančných prostriedkov, to Vám musím radiť ja, i keď mám VŠ, ale momentálne bez práce. Máte veľmi slabo zmapovanú situáciu na Slovensku, ešte raz opakujem, urobte si lepší prieskum, o tom aká tu je obrovská chudoba !!!!! Ďakujem.

 2. Miro Veselý 27. augusta 2012

  Linda v článku popisujem princípy ako si človek má hľadať prácu. Je druhá vec, že nie je jednoduché si prácu nájsť. Je to ťažké a preto sa každý musí snažiť spraviť sa atraktívnym pre pracovný trh. Áno, nemusí to stačiť. A ak je v strednom veku čiže po štyridsiatke, tak môže byť problém veľmi vážny.

 3. maria 13. septembra 2012

  hladam si pracu no neuspesne mala by som zaujem pracovat brigadne ale ani takto sa nedari pracovat by som chcela na doma lebo mam este dve deto ktore este nechodia do skoly tak by to bolo najlepsie dakujem maria

 4. alena 1. júla 2014

  Najlepsie ze zas na tychto portaloch niekto zarobi, xixixi, pracu v akomkolvek kute nasho Slovenska si najdete len po znamosti aj referentky na UPSVAR vedia o tom svoje ja viem elementarne hovorit len slovensky a inou recou nie.

 5. viera 11. apríla 2015

  na Slovensku je problém s prácou aj preto, pretože ju dostavajú známi a priatelia priateľov hoci nemajú na to schoplnosti a to jeden z hlavných problémov spoločností….potom to tak na slovensku výzera

 6. Lida 8. novembra 2016

  Zaujimava tema ale to je len oproti mojmu problemu vase skusenosti nic a ked sa vas opitaju ci ste romka tak to sa vam zruti svet a mate po snoch ze nie kedy si najdete robotu aj ked len za upratovacku

 7. Lida 8. novembra 2016

  Moj problem je ten ze som romka po kazdom telefonate co zavolam prve co sa opitaju ci som romka no fakt pekne

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)