Ako sa hľadá práca

Aj keď v zamestnaneckom pomere, človek má pocit, že nájsť si prácu je otázka pre pracovný úrad alebo personálnu agentúru, nemusí to platiť celkom vždy.

Práca totiž môže byť dobrá aj horšia. Samozrejme každý z nás by chcel mať prácu, čo najlepšiu, to znamená dobre finančne ohodnotenú, príjemnú, zaujímavú, ideálne priam zábavnú. Málokomu sa však takéto pracovné miesto aj pošťastí nájsť.

Pri hľadaní práce sa dostanete do podobnej situácie v akej sa nachádzajú firmy a výrobcovia. Kľúčovým slovom je tu konkurencia. Aj na trhu pracovných miest je konkurencia aj keď ju možno nevidieť tak jasne. Konkurencia v tomto prípade znamená, že sa uchádzate o miesto, o ktorej sa uchádzajú aj iní. Kto bude nakoniec vybratý? To je otázka, na ktorú chcete počuť odpoveď.

A práve tu vám môže pomôcť stratégia. Ak vás zaujíma práca, o ktorú má záujem aj veľa iných ľudí, položte si otázku, či si v takom prípade nechcete hľadať trocha lepšiu prácu. Nemáte na viac? Práca, o ktorú má záujem veľa ľudí, je totiž konkurenčne pre vás nevýhodná. Čím viac ľudí, také pracovné miesto chce dosiahnuť, tým menšiu šancu máte, že budete vybraný práve vy.

To na prvý pohľad vyzerá dosť beznádejne. Chcete zaujímavú prácu a vyzerá to, že sa k nej nedostanete tak ľahko. Priveľa ľudí sa snaží bojovať o rovnaké pracovné miesto. Uvážte, či vo vašom prípade nebude lepšou stratégiou, ak vás prestane zaujímať práca, o ktorej ste uvažovali. Možno lepšia práca pre vás bude celkom iná.

Príklad. V bežnej firme je potreba priemerných pracovných miest pomerne vysoká. Voľných priemerných ľudí je na pracovnom trhu vždy viac než dostatok. Ak ste priemerní nemôžete očakávať, že získate priemerné miesto ľahko, pretože podobných ako ste vy, je všade hojnosť.

A preto rafinovanou stratégiou môže byť postup, že práve vy sa pokúsiť stať sa nadpriemerným. Možno namietnete, že je to ťažké. No iste. Ak chcete byť nadpriemerní, nemôžete sa porovnávať s priemernými. Musíte sa aj nadpriemerne snažiť.

Viem, stať sa nadpriemerným nie je vec, ktorá sa dá riešiť zo dňa na deň. Ale ak na pracovnú pozíciu strednej triedy sa hlásia desiatky ľudí, na pozíciu vyššej úrovne sa hlási málokto. Urobte všetko preto, aby ste to boli práve vy, o koho bude mať zamestnávateľ najväčší záujem.

Najväčší záujem je o pracovné pozície manažérov, lídrov, stratégov, ľudí, ktorí sú schopní pracovať s ľuďmi, špičkových odborníkov na najrôznejšie pozície. Inými slovami, sú to všetko ľudia s nadpriemernými vlastnosťami.

Samozrejme, ak vás zaujíma nadpriemerná práca aj vy sami budete musieť podať nadpriemerné výsledky. A aby to fungovalo, nadpriemerne sa budete musieť začať správať oveľa skôr ako vo chvíli kedy vás začne zaujímať práca. Často to znamená domáce štúdium, kvalifikačné a rekvalifikačné kurzy a iné nie práve populárne formy trávenia voľného času. Navyše často treba za rôzne kurzy aj tvrdo zacvakať…

Ak chcete dostať miesto, na ktoré nemá šancu dostať sa väčšina ľudí, musíte sa v prvom rade začať správať inak ako väčšina ľudí. Dokonca by ste sa mali prestať stretávať s ľuďmi, ktorí sú v pracovnej pozícii o akú záujem nemáte.

Nadpriemerný výkon podáte len v prípade, že nebudete svojím okolím odrádzaní od námahy. Skúste sa pozrieť na to, ako žije väčšina ľudí. Potom si premyslite, či táto väčšina ľudí je šťastná a spokojná vo svojich životoch. Pravdepodobne zistíte, že väčšina ľudí má pracovné miesto, ktoré im nevyhovuje, sústavne narážajú na finančné problémy a práca je pre nich len nutným zlom.

Čo títo ľudia robia? Ako trávia život? Akonáhle práca skončí idú domov, venujú sa zábave, alkoholu, večierkom, alebo sledovaniu televízie, či inej pasívnej zábave. Obávam sa, že ak nechcete skončiť ako väčšina, nemali by ste sa týmto spôsobom vôbec správať. To je značne nepohodlná záležitosť.

Celý náš život je doslova nasmerovaný na to, aby sme sa správali pasívne. Televízie lákajú rôznymi reláciami, aby sme sa posadili pred obrazovku a nechali na seba pôsobiť reklamu. Oni sa tým totiž živia a vedia ako na to. Spasivizujú vás a vytvoria vám svet produktov, spôsobia, že začnete chcieť kupovať. Stanete sa pasívnym konzumentom.

Chcete dosiahnuť viac, než iní? Musíte vypnúť všetky zdroje zábavy a míňače času, ktoré bežne používa neúspešný človek. Teda človek, ktorý nežije tak ako by ste chceli žiť vy.

Je dobré myslieť na to, že ak sa chcete stať odborníkom vôbec to nemusí znamenať štúdium na niekoľkých školách a desiatky rokov praxe a samoštúdia. Stať sa odborníkom znamená vedieť o niečo viac ako väčšina ľudí. Viem možno to znie trošku expresívne, ale poviem to na príklade.

Ak si prečítate návod od programu Microsoft Windows a knihu o Microsoft Office, stanete sa odborníkom na tieto produkty. Inými slovami stanete sa expertom na tieto programy. Neveríte mi? Spýtajte sa bežného používateľa počítača na nejakú bežnú banálnu operáciu. Ako konkrétne urobiť niektoré súborové operácie, ako pracovať v textovom editore so štýlmi, ako vytvoriť v Exceli graf. Veľmi málo ľudí bude vedieť odpovedať na takéto bežné otázky. No vy, ak ste si ich prezreli v návode na použite, na tieto otázky odpovedať viete, dokonca možno poznáte rôzne postupy, ktoré by viedli k výsledku, ktorý potrebujete. Tým pádom ste expertom na danú oblasť. V porovnaní s väčšinou ľudí.

Viem je absurdné považovať sa za experta iba po prečítaní návodu na použitie. Samozrejme, že sa nestávate v skutočnosti žiadnym super expertom. Ale doba je taká, že ľudia si nedajú čas s prečítaním návodu na použitie takmer ničoho. (Nečítajú ani zmluvy o pôžičkách, neuvažujú o ničom.) A potom strácajú veľa času tým, že sa snažia bojovať s ovládaním výrobku, alebo zariadenia, v ktorom sa vôbec nevyznajú.

V takomto prostredí sa potom za experta dá označiť aj človek, ktorý vie naozaj len o málo viac. Jednooký medzi slepými kráľom.

Podobným spôsobom sa môžete stať expertom aj v mnohých oblastiach svojej pracovnej kariéry. To čo vedia všetci stačí tromfnúť o niečo väčšou informovanosťou a budete expertom, o ktorého bude záujem. Ak sa ukáže, že sa vyznáte v niečom, v čom sa nevyznajú ostatní ľudia, vás za to radi zaplatia ako experta. Ak sa to nestane choďte inde. Je mnoho firiem, v ktorých si vážia ak na pracovné miesto príde niekto kto sa v práci naozaj vyzná.

Takže vráťme sa k otázke ako sa hľadá práca: hľadajte, z akej pozície chcete prácu začať hľadať. Nech si práca hľadá vás.

Komentáre k článku: Ako sa hľadá práca

 1. peter 4. januára 2010

  Pekný deň.
  V tomto článku je veľký kus pravdy a keď si to premietnem do bežného pracovného prostredia(príklad microsoftu)je to naozaj tak.

 2. viera 9. mája 2010

  Ďakujem za výborný článok.Konečne ma niečo nakoplo.

 3. hela 18. októbra 2010

  Všetko horeuvedené je čistá teória. Mám nadpriemerné IQ, viem mnoho vecí, dokážem sa rýchlo naučiť nové veci, mám logické myslenie… S radosťou by som prijala prácu pre priemerného človeka. Také ponuky však nikde nenachádzam. Viem aj prečo. Preto, že v tých firmách pracujú ľudia, ktorí majú známych a tí majú ďalších známych a je dosť pravdepodobné, že určite niekto z nich hľadá prácu. 99% takýchto miest je obsadzovaných z okruhu známych, preto nie je potreba ich niekde zverejňovať. Niektoré práce by aj boli pre priemerného človeka, ak by tam neboli niektoré požiadavky, pre ktoré nemám odvahu sa prihlásiť. Iní si možno trochu zaklamú, miesto dostanú a nikto nezistí, že klamali, pretože to, čo od nich požadovali nikdy ani nepotrebujú. Ja uvádzam len to, o čom som na 100% presvedčená, že viem. Takže pokračujem v hľadaní si miesta predavačky(bŕŕŕ), upratovačky, chyžnej… Len ma štve, keď prídem niekde na úrad a musím referentku poučiť, že to, čo odo mňa chce, je blbosť a správne je to úplne inak. Veľakrát sa mi stalo, že keby som nebola vedela o čom je reč, bola by som škodovala. Ak by som sa tam chcela zamestnať ja, chýbali by mi kadejaké zbytočné „kvalifikačné predpoklady“ a predošlá „odborná prax“. Hlavne by mi chýbali tie známosti. Se.ie ma, koľko blbcov pracuje na úradoch a ja nemám nárok ani na tú priemernú prácu, pretože som asi jediná, čo nemá nikde známych. Možno keby som som bola z východu… :)

 4. Miro Veselý 18. októbra 2010

  hela pri vysokom IQ, chuti do učenia a logike nerozumiem, prečo sa uchádzate o pracovné miesto. Čo tak vymyslieť niečo a začať podnikať?

 5. maria 2. marca 2011

  som matka troch deti a potrebovala by som sa zamestnat,a ked ze je tazke v dnesnej dobe ist priamo,prosim aspon takto pracovat cez internet.je to pre mna dvolezie.som vyucena brasnarka.dakujem prosim ozvite sa mi.

 6. Lenka 3. januára 2012

  A kým je podľa teba obsadzované to jedno percento hela?

 7. lenka 3. januára 2012

  Mimochodom Miro, klobúk dole… jeden článok lepší ako druhý…

 8. Mira 8. augusta 2012

  No takže pripájam sa k hele. Mám veľa skúseností a životopis priam ukážkový. Už pol roka zháňam prácu a stále nič. Každý moje CVčko založí a môžem sa aj postaviť na hlavu a odrážať ušami. V našom regióne proste zamestnávatelia nechcú takéhoto človeka lebo by mu museli zaplatiť. V druhom rade si asi predstavia čo som zarábala a ihneď to vzdajú. Ja sa za prácou nechcem sťahovať mám malé deti a doteraz som si ich kvôli zložitej práci neužila. Ale tu na Strednom Slovensku je to úplná „zúfalka“. Minimálne mzdy za maximálny výkon. A tak sa z manažéra stane asi manažér bez domova. Fakt skvelá legislatíva v SR, ktorá demotivuuje zamestnávateľov. Veď asi prijať absolventa ktorý moc nepýta ako človeka, ktorý má 20 ročné skúsenosti. Gratulujem všetkým v parlamente!

 9. MacGyver 26. septembra 2014

  Hela ako ti to tu už Miro napísal kedže máš vysoké IQ tak čo si nezriadiš nejaké podnikanie?! Rovnako aj Mira máš 20 ročné skúsenosti tak si môžeš rovnako zriadiť podnikanie. A nie tu vypisovať sprostosti. Rozmýšľajte troška!

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)